Health tourism Center

مرکز تورزم صحت عاس گلوبل ترک به منظور پیشگیری، حفظ، بهبود و ارتقای سلامت جسمی و ذهنی هموطنان عزیز کشور ما افغانستان تأسیس گردیده است Eas Global Turk Group of Companies established in 2009 with a professional, experienced and highly skilled team to provide companies and individuals a wide range of high quality and timely services.

08/01/2017

#اگر_به_چاقی_فکر_کنید، #چاق_می_شوید.
متخصصان تغذیه و سلامت تاکید کردند نوجوانانی که وزن صبیعی دارند اما خود را چاق تصور می کنند در سنین بالاتر بیشتر با خطر ابتلا به چاقی و اضافه وزن مواجه می شوند.
متخصصان نروژی در یک مطالعه جدید دریافتند: نوجوانانی که با وجود داشتن وزن طبیعی خود را چاق می پنداردن بیشتر مستعد افزایش وزن در دوران بزرگسالی هستند. یک توجیه رای این رابطه تشدید استرس روانی ناشی از افزایش چربی و سایز دور کمر است.
به نقل از ایسنا: این متخصصان متذکر شدند که استرس روانی مربوط به داشتن تناسب اندام همراه با تصور چاق بودن در نهایت منجر به افزایش وزن بدن می شود. متخصصان نروژی هم چنین یادآور شدند: یک توجیه دیگر برای رابطه فوق این است که جوانانی که توهم چاق بودن دارند اغلب عادات تغذیه ای خود را تغیر میدهند و نظم وعده های غذایی خود را برهم می زنند برای مثال از خوردن صبحانه امتناع می کنند تا لاغر شوند اما بر عکس این اقدام باعث چاقی آنها میشود.

03/01/2017

هموطنان عزیز این فرصت طلایی را از دست ندهید
شماره تماس: 0752055470

10/12/2016

میلاد تاجی بشریت وفخرحضرت محمد مصطفی (ص) برای تمام عالمیان به ویژه مسلمانان جهان خجسته باد!!!
درود بی پایان به آن حضرت واهل بیت اش!!!

#آسمان رنگ دیگری شد زمیلاد نبی ...
#شب ظلمانی سحر شد زمیلاد نبی....
#قد سیانی مژده مولود محمد دادند
#مکه زین مژده خبر شد شب میلاد نبی
در خلوت شب بی بی آمنه زیبا پسر زاد
تنها نه پسر بلکه به بشریت پدری زاد
در فتنه بیدار گران یک دادگری زاد
چشم همه روشن چی قرص قمری زاد

07/12/2016

دیابت (مرض قند) چیست؟

دیابت ( مرض قند ) یک اختلال متابولیسم (راهی که بدن ما غذاهای هضم شده را برای تولید انرژی و رشد استفاده می کند) است. بیشتر غذایی که می خوریم به گلوکز (شکل قند در بدن) می شکند. گلوکز منبع اصلی سوخت در بدن است.
بعد از هضم، گلوکز به جریان خون وارد می شود، جایی که توسط سلولها برای رشد و انرژی استفاده می گردد. برای آنکه گلوکز وارد سلولها بشود باید انسولین وجود داشه باشد. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده تولید می شود (غده بزرگی در پشت معده).
زمانی که غذا می خوریم، لوزالمعده در به طور خودکار میزان مناسب انسولین را تولید می نماید، که قند را از خون به سلولها حرکت می دهد. در افراد دیابتی، یا لوزالمعده انسولین کافی نمی سازد یا اصلاً انسولین تولید نمی کند، یا سلولها به شکل مناسبی به انسولین تولید شده پاسخ نمی دهند. در نتیجه مقدار زیادی گلوکز در جریان خون وارد شده که توسط کلیدها به ادرار ریخته شد و از بدن خارج می شود، که توسط گلوکز در خون ساخته شده به جریان خون می ریزد در ادرار وارد می شود و از بدن خارج می شود. بنابراین بدن منبع اصلی سوخت خود را که حاوی مقادیر زیادی گلوکز است، از دست می دهد.
پیوستن با ما بهترین راه برای مجادله با این مرض است چون عاس گلوبل ترک گروپ در مورد درمان زود هنگام شما به دقت کامل فکر کرده است.
برای معلومات بیشتر تماس بگیرید. 0752055470

05/12/2016

سرطان استخوان
سرطان استخوان از سنین شیرخوارگی تا سالمندی می تواند ایجاد شود و سبب فلج عضو و یا مرگ فرد مبتلا شود . سرطان استخوان به سارکوم Sarcome نیز شهرت دارد و در تمام دنیا شایع است . سرطانهای دیگر بدن از جمله سرطان پستان ، ریه ، پروستات ، تیروئید و کلیه ها نیز قادرند به استخوانها منتقل شده و آن را تخریب کنند.
برای مجادله و رهایی از این بیماری مهلک و کشنده با ما با شفاخانه های معتبر ترکی و داکتران ورزیده با ما بپیوندید.
برای معلومات بیشتر تماس بگیرید. 0752055470

30/11/2016

زردی سیاه نوع از خطرناک زردیست، که جگر را صدمه زده و سرعت انتقال آن صد برابر سریعتر از ایدز است که عامل زردی سیاه را مکروب ساری می خواند که از طریق خون، روابط جنسی و استفاده از وسایل مشترک مانند پل ریش، برس دندان، سرنج انتقال کرده و یا هم هنگام ولادت و از طریق شیر دادن از مادر مریض به طفل هم سرایت کرده میتواند.
به باور داکتران، مریض زردی سیاه، درد عضلات، بی اشتهایی، خستگی، دل بدی و درد شکم می داشته باشد و رنگ ادرارش تغیر می داشته باشد.
اگر تداوی صورت نگیرد، با پیشرفت این بیماری علاوه از سرطانی شدن جگر امراض دیگر را هم بار می آورد.
برای مقابله با این بیماری با ما با شفاخانه های معتبر ترکی و داکتران ورزیده با ما بپیوندید.
برای معلومات بیشتر تماس بگیرید. 0752055470

11/09/2016

Timeline Photos

22/08/2016

Afganistan iş Adamları Derneği Türkiye Afghan Business Conucil in Turkey

The place of proud and honored meeting took place between #Ezatullah_Sadat (President of AIAD) and #Ali_Sait_Akin (Ambassador of Republic of Turkey) in Ankara by the presence of Dr_Baiqra, and #Hafizullah_Rahmanqal (President of Turkman unity in Kabul).

#Ali_Sait_Akin ambassador of republic of Turkey has willingly announced a Memorandum of Cooperation with the Afghan Business Association in Turkey.
The purpose of this Memorandum cooperation is moving towards a research oriented surface of Economic plus business, minimize the restriction of Afghan Businessmen in Turkey, and announced their cooperation from the Second Afghan-Turk Business Forum & Exhibition which is going to be held in 19th of November 2016

In this meeting the Ambassador of Turkey Thanked from the work and functions of Afghan Business Association in Turkey and emphasized on the bilateral trade between Afghanistan and Turkey to expand.

جای افتخار و سر بلندی است که ملاقات بین سفیر ترکیه در افغانستان علی سید اکین و عزت الله سعادت ریس انجمن تاجران افغان در ترکیه ,داکتر صاحب بایقراه ،و حفیظ الله رحمانقل ریس اتحادیه ترکمن ها در ملاقات حضور داشتند صورت گرفت محترم علی سید اکین سفر ترکیه در کابل افغانستان روی موضوعات انکشاف دادن سطح اقتصادی و تجارتی ،مشکلات تجاران افغان درترکیه ،اعلان همکاری از دومین کنفرانس و نمایشگاه تجارتی افغان-ترکیه بحث و کفتگو کردند.
دراین ملاقات سفیر ترکیه از کار ها و کاکردهای انجمن تاجران افغان در ترکیه ابراز تشکری و امطنان نموده و تاکید به وسعت بخشیدن روابط دوجانبه تجارتی افغانستان و ترکیه کردید.

14/07/2016

باز هم خبری خوش به آن عده علاقمندان علم و محصلین عزیز که خواهان ادامه تحصیل خویش در کشور دوست ترکیه میباشد رسانیده میشود که ثبت نام جریان دارد...
عجله نماید وقت محدود میباشد.

04/07/2016

عید صیام آمد و ماه صیام رفت
لطف تمام آمد و فیض تمام رفت
شد عید فطر و لطف خدا باز تازه شد
گرد غم گناه زجان عوام رفت

18/06/2016

امراض و یا آفت دهان چیست؟
به زخم های عود کننده و دردناک مخاط دهان آفت گفته می شود. زخم آفتی در چند نوع بزرگ، کوچک و تبخالی شکل وجود دارند و شایع ترین آنها آفت کوچکی می باشد که به تعداد 5-1 عدد و به قطر کمتر از یک سانتی متر و معمولاً 5-3 میلی متر دیده می شوند.
این زخمها گرد یا بیضی بوده و به رنگ زرد خاکستری با حاشیه قرمز و تا حدی برجسته دیده می شوند. از نظر محل، بیشتر قسمت قدامی حفره دهان مبتلا می شود و محل شایع آن پشت لبها – مخاط گونه، کف دهان، زیر و کناره های زبان می باشد. این زخم ها کمتر به کام، حلق، لثه چسبیده و روی زبان را مبتلا می سازند.
غالب افراد در زیر سن 40 سالگی حداقل یک یا چند بار به آن مبتلا شده، ولی سن شیوع آن، دهه دوم زندگی می باشد و زن ها بیشتر از مردان به آن دچار می شوند. زخم های آفتی اغلب دردناک بوده و با تماس با غذا و نوشیدن مایعات محرک (ترشی و ادویه دار) درد آن تشدید می گردد. بخصوص اگر زبان گرفتار شده باشد که در این صورت علاوه بر غذا خوردن، ممکن است صحبت کردن نیز مشکل شود.
بیمارانی که مرتبا ً آفت می زنند احساسی شبیه به سوزن سوزن شدن و یا سوزش قبل از ایجاد زخم(معمولاً 24 ساعت قبل) در محل دارند. زخم سریعاً بوجود آمده و خود بخود بعد از 10-7 روز التیام می یابد و از خود اثری برجا نمی گذارد. بهبودی زخم ها ممکن است همزمان صورت نگیرد. معمولاً بعد از بهبودی تا مدتی (گاهاً 4-3 هفته) زخمی ایجاد نمی گردد ولی در افراد بسیار حساس و مستعد ممکن است زخم های اولی هنوز خوب نشده، زخم های دیگری در دهان(معمولاً در جای دیگر) دیده شوند
برای سلامتی دهان و دندانهای تان با ما همراه با ورزیده ترین داکتران و شفاخانه های دنیا ملحق شوید.
سلامتی دهن دریچه ایست بسوی سلامتی.

15/06/2016

در این نوشتار به چند بیماری استخوانی که در سنین مختلف باعث دردهای استخوانی و شکستگی در استخوان ها می شوند، می پردازیم. استخوان ها بر خلاف ظاهرشان که اعضایی سخت و بی جان به نظر می رسند، اندام هایی زنده و پویا هستند که مرتب در حال بازسازی هستند. به طور کلی ۲ نوع استخوان در بدن وجود دارد.
1: استخوان های اسفنجی که در تنه مهره ها، لگن خاصره، سر استخوان های دراز وجود دارند و استخوان های متراکم که در تنه استخوان های بلندی مثل بازو، ساق و ران وجود دارند. استخوان ها از سلول های مختلفی ساخته شده اند و رگ های خونی به داخلشان نفوذ می کنند تا مرتب تغذیه شوند.
2: نوع سلول به نام «استئوبلاست» و «استئوکلاست» مهم ترین سلول های استخوانی را تشکیل می دهند. استئوبلاست ها، وظیفه ساختن استخوان جدید و استئوکلاست ها وظیفه خوردن استخوان کهنه را به عهده دارند و فعالیت همیشگی این دو نوع سلول استخوان را زنده و سرحال نگه می دارد.
پس برای درمان و سلامتی استخوانهای تان با ما با بهترین و مشهورترین شفاخانه های دنیا همرا با داکتران مجرب و ورزیده بپیوندید.
عاس گلوبل ترک گروپ در مورد درمان زود هنگام شما به دقت فکر کرده است.

15/06/2016

مقابله با خشکی جلد

خشکی جلد یکی از مشکلات عمده مردم خصوصآ در موسم زمستان میباشد چربی جلد توسط غدوات تولید کننده چربی که بنام sebaceous gland یاد میگردد تولید میگردد درصورتی که تولید چربی توسط این غدوات بیشتر باشد سبب میگردد تا جلدی بیشتر چرب گرددیده که خود برای مریضان مشکل آفرین مبیاشد در صورتی که تولید چربی توسط این غدوات کم باشد سبب میگردد تا جلد خشک و خشن بوده و سبب پوسته ریزی جلد میگردد موسم خشک و خنک سبب بیشتر خشک شدن جلد میگردد.اما چه کار باید کرد تا از این مشکل رهایی یابیم.
همواره از کریمهای مرطوب کننده استفاده نمایید
کوشش کنید تا مدت حمام نمودن را کوتاه نماید
دفعات استحمام نیز باید کمتر گردد و کمتر از صابون استفاده گردد و از صابونهای استفاده گردد که برای جلد خشک میباشد.
در هنگام استحمام از آب بسیار داغ استفاده ننماید آب داغ سبب زایل نمودن بیشتر چربی جلد گردیده و جلد را خشکتر میسازد
بعد از خشک نمودن بدن با جانپاک بزودی با کریم و یا لوشن مرطوب کننده جلد تانرا چرب نمایید این کار سبب میشود تا رطوبت در تحت کریم مرطوب کننده گیر مانده و جلد بیشتر مرطوب گردد.
در موسم زمستان از پوشیدن لباس های درشت وخشن بپرهیزید

14/06/2016

حلقه سیاه دور چشم
عبارت از بوجود آمدن حلقه نصواری رنگ در اطراف چشم میباشد که سبب مشکلات زیبایی گردیده و اکثرآ مریضان از آن رنج میبرند
مرض بیشتر نزد خانمها دیده میشود و لی وقوعات نزد ذکور نیز نادر نیست

اسباب:
با وجود آنکه اسباب مختلف در بوجود آوردن مرض ذیدخل میباشد اما در یک تعداد موارد علت آن نامعلوم بوده وبا آنهم یک یا تعداد زیادی از اسباب ذیل در تظاهر مرض ذیدخل دانسته میشود:
· مرض بشکل ارثی و فامیلی در یکتعداد اشخاص بوجود مییاید.
· بعد از ضربه یا تصادم اشیا به اطراف جشم.
· اخذ بعضی از دوا ها مانند minocyclin و chloroquin .
· تماس با مواد کیمیاوی مانند مرکبات نقره و غیره
· بعد از امرض التهابی جلد ناحیه.
· بعد از امراض شدید مانند هیپاتیت ملاریا , محرقه و غیره
· امراض کبدی خستگی شدید و طولانی مدت عضلات اطراف چشم مانند مطالعه زیاد, دیدن تلویزیون, کمپیوتر و غیره.
· بیخوابی دوامدار و یا خواب ناکافی و نارام.
· ضعیفی عمومی بدن
· سینوزیت
· تنش های روانی واضطراب.
· سردردی های شدید و دوامدار

پس برای دریافت زیبایی دوباره تان با ما ملحق شوید.

12/06/2016

تومور چیست؟

تومورهای توده هایی از سلولها هستند که در آنها تقسیم سلولی به صورت فزاینده انجام میشود و غیر قابل کنترل است. تومور میتواند در انواع مختلف بافتها و اندامهای بدن ایجاد شود.
به گزارش سرویس علمی، پزشکی باشگاه خبرنگاران؛


*نگاه اجمالی
بافتهای بدن به دنبال آسیب یا خسارت دیدن در اثر فرسودگی طبیعی سلولها بطور دائم ترمیم و با سلولهای جدید جایگزین می‌گردند. بنابراین بطور کلی ، رشد و ترمیم بسته به نیازمندیهای بدن بطور دائم روی می‌دهند. اندام‌های خاصی می‌توانند از نظر اندازه بزرگ شوند (هیپرترومی) یا تعداد سلولهایشان را افزایش دهند (هیپرپلازی) و این در صورتی است که کار خواسته شده از آن اندام بیش از ظرفیت آن باشد. تومورها دارای انواع مختلف هستند.

*تومورهای خوش‌خیم
تومورهای خوش‌خیم به آهستگی و به صورت تصاعدی رشد کرده و به بافتهای دیگر تهاجم نمی‌نمایند. این تومورها روی بافتهای مجاور فشار وارد می‌کنند. ولی رشدشان ممکن است پس از مدتی قطع شود و آنگاه بدون تغییر باقی می‌مانند. سلولهای تومورهای خوش‌خیم معمولا شبیه به سلولهای بافتی که از آن بوجود آمده‌اند می‌باشند. با برداشتن کامل این تومورها با عمل جراحی دیگر عود نمی‌کنند. معمولا طول عمر بیمار را کوتاه نمی‌کنند.

البته وجود تومورهای خوش‌خیم در محلهای خاصی ممکن است کشنده باشد. زیرا ممکن است این تومورها در کار یک اندام حیاتی دخالت نمایند. تومورهای خوش‌خیمی که در مغز بوجود می‌آیند خارج کردن کامل آنها غالبا مشکل یا غیر ممکن است و بنابراین فشار ناشی از این تومورها که در داخل کاسه سر به ساختمانهای مجاور وارد می‌شود ممکن است باعث مرگ گردد.
*تومورهای بدخیم
تومورهای بدخیم بطور تصاعدی رشد کرده و اگر جلوی رشدشان گرفته نشود به طرق مختلف باعث مرگ بیماری می‌گردند. این تومورها سریعا رشد کرده و سلولهای تشکیل‌دهنده آنها از سلولهای تومورهای خوش‌خیم کمتر تمایز یافته‌اند. به عبارت دیگر این تومورها تمایل دارند که همانند بافت جنینی که از آن عضو اصلی (قبل از سرطانی شدن) توسعه پیدا کرده باشند. تومورهای بدخیم غالبا به سایر بافتها انتشار یافته و برداشتن موضعی تومور در اطراف خط قطع کردن تومور می‌باشد.
انتشار تومورهای بدخیم با تهاجم مستقیم به بافتها مجاور و همچنین با تشکیل تومورهای ثانویه که متاستازها Metastases نامیده می‌شوند. در اندام‌هایی که دور از محل تومور اولیه می‌باشند، صورت می‌گیرد. متاستازها بطور خیلی شایع در غدد لنفاوی ، ریه‌ها ، کبد ، استخوانها ، غدد فوق کلیوی ، کلیه‌ها و مغز یافت می‌شوند. تومورهای اصلی به عنوان رشد اولیه شناخته شده و متاستازها رشدهای ثانویه نامیده می‌شوند.

*انتشار تومورها
انتشار لنفاوی
سلولهای تومور در داخل عروق لنفاوی مجاور رشد کرده و از یکدیگر جدا شده و به غدد لنفاوی آن منطقه منتقل می‌شوند، که در آنجا ممکن است رشد ثانویه روی دهد. رشد ثانویه ممکن است در نهایت غده لنفی را نابود ساخته و مجددا به داخل عروق لنفاوی راه یافته و از طریق سیستم لنفاوی به سمت جلو پیشروی می‌نماید.
انتشار عروقی
سلولهای تومور ممکن است به مویرگها یا وریدهای محلی حمله کرده و از طریق جریان خون به سمت جلو حمل شوند. این سلولها در شبکه‌های مویرگی سایر اندامها مستقر شده و آنگاه رشد ثانویه ممکن است صورت گیرد. سلولهای تومور که وارد شاخه‌های ورید باب می‌شوند تمایل به مستقر شدن در کبد دارند.
سلولهایی که وارد وریدهای سیستماتیک می‌شوند تمایل به استقرار در ریه‌ها دارند. به هر حال ، برخی از سلولهای تومور ، از طریق مویرگهای ریوی عبور کرده و ممکن است رشد ثانویه را در سایر بافتها ایجاد کنند. سلولهای بدخیم ناشی از تومورهای اولیه ریه ممکن است به همین طریق وارد گرش خون سیستماتیک شده و رشدهای ثانویه را در بافتها دیگر تشکیل دهند.

انتشار توسط مهاجرت
سلولهای تومورهایی که دارای یک پرده سروزی می‌باشند ممکن است از آن جدا شده و روی قسمتهای دیگر آن پرده کاشته شوند. به عنوان مثال ، کارسینوم تخمدان ممکن است به این طریق در سرتاسر حفره صفاق پخش شود. تهاجمات موضعی و انتشار متاستاتیک تومورهای بدخیم ، خارج ساختن کال آنها را فوق‌العاده مشکل می‌سازد. سرعت رشد تومورهای بدخیم بطور قابل توجهی فرق می‌کند. ولی بطور کلی ، هرچه سلولها کمتر تمایز یافته باشند، تومور سریعتر رشد می‌کند.
تومورهای بدخیم ممکن است در ابتدا هیچ علامت کلینیکی نداشته باشند ولی با پیشرفت رشد ، تحلیل رفتن عضلات و آنمی شدید از علائم شایع می‌باشد. مرگ ناشی از تومورهای بدخیم بدلایل مختلفی روی می‌دهد ولی عوارضی از قبیل پنومونی یک دلیل شایع این مرگها می‌باشد. تومورهای داخل مجاری گوارشی با ایجاد انسداد می‌توانند باعث مرگ گردند. و یا ندرتا مرگ در اثر نارسایی کبد به خاطر وجود متاستازها در آن روی می‌دهد. تومورهایی که در مغز قرار دارند معمولا به خاطر اعمال فشار روی مغز باعث مرگ می‌گردد.
بنا برای شناسایی تومور با ما در مشهورترین شفاخانه های دنیا همرا با بهترین داکتران ورزیده بپیوندید.

11/06/2016

اعضا قابل اهدا قلب ، ريه ها ، کبد ، روده ها ، لوزالمعده و کليه ها می باشد. علاوه بر این اعضا، برخی از بافتهای بدن نیز قابل پیوند می باشند. با اهدای قرنيه می توان بينایی رابه فردی که دچار صدمه شديد به چشم شده باز گرداند. سپس برای پیوند عضو بدن تان که آنرا از دست داده اید با ما در شفاخانه های مشهور دنیا و داکتران مجرب بپیوندید.

08/06/2016

بیماریهای مغزی
عامل بیماریهای عفونی مراکز عصبی ، باکتریها ، ویروسها و یا موجودات زنده میکروسکوپی دیگرند. در بعضی از این بیماریها مراکز عصبی خونی می‌شوند و در برخی دیگر سموم میکروبها که در جای دیگر بدن مستقر می‌شوند، به مراکز عصبی می‌رسند و آنها را دچار مشکل می‌کنند. سپس برای درمان بیماری های مغزی با ما در شفاخانه های مشهور دنیا بپیوندید.

19/05/2016

آیا یک عمل جراحی میتواند ؟
برای شما زندگی دوباره ببخشد.

19/05/2016

درمان استخوان (ارتوپدی)
در قدیم شكستگي ها و در رفتگي ها و بيماريهاي هاي استخوان و مفاصل اكثراً توسط جراحان عمومي درمان مي شد. با گذشته قرن ها كه متخصصين ارتوپدي تحصيل كرده در ترکیه به بار آمدند بتدريج جراحي ارتوپدي براي مردم شناخته و بيماري هاي استخوان و مفاصل و نيز شكستگي ها و در رفتگي ها توسط اين متخصصين درمان شدند. متخصص ارتوپدی به مداوای بیماران دچار بیماریهای استخوان، مفاصل و ستون فقرات می پردازد. این بیماریها شامل شکستگی ها و در رفتگی ها، فلج های مادرزادی و اکتسابی، ترمیم زردپی ها و اعصاب محیطی و درمان تومور های استخوانی می باشند. در مراکز ارتوپدی ترکیه خدمات زیر ارائه می شود:
جراحی ستون فقرات
جراحی شانه و دست
جراحی تعویض مفاصل زانو و لگن
ارتوپدی اطفال
طب ورزش
جراحی پا و مچ پا
جراحی تومورهای استخوانی و نسج نرم

19/05/2016

Photos from Health tourism Center's post

04/05/2016

فشار خون چیست؟
هایپرتنسیون یا فشارخون بالا یک وضعیت پزشکی است که در آن فشار وارد شونده بر دیواره رگ‌ها و فشار جریان خون از یک حد نرمال و پذیرفته٬ بالاتر می‌رود.
به گزارش خبرنگار بهداشت‌ و‌ درمان باشگاه خبرنگاران،هنگامی‌که فشار خون به هر علت بالا باشد٬ قلب را با هدف پمپاژ دوباره و به گردش درآوردن خون٬ وادار به افزایش حرکت و کار بیشتر می‌نماید.

فشار خون بر دو نوع سیستولی و دیاستولی تقسیم و نام‌گذاری می‌گردد که گاهی با نام حد بالا و حد پایین نیز شناخته می‌شود.

فشار خون سیستولی

فشار موجود در هنگامی‌است که ماهیچه قلب بطور کامل منقبض شده و خون را به درون سرخرگ یا شریان فرستاده باشد و در مقابل٬ هنگامی‌که قلب در حالت استراحت بین دو ضربان به سر می‌برد و خون به واسطه فشار درون رگ‌ها و دریچه‌های درون‌وریدی در حال بازگشت به قلب و پر نمودن بطن راست است.

از دید دانش فیزیک فشار خون به نیرویی گفته می‌شود که توسط خون در جریان، به دیوارهٔ رگ‌ها وارد می‌آید و یکی از علائم اصلی حیات است.فشار یک مفهوم فیزیکی است، مقصود از فشار اشاره به «قدرت» یک مایع متحرک است.

فشار خون با جریان یافتن به شاهرگ‌ها و به رگ‌ها کم می‌شود. اصولاً فشارخون در بخشهای مختلف سیستم گردش خون متفاوت است. معمول‌ترین روش اندازه‌گیری فشار خون به‌وسیله فشارسنج است که با استفاده از ارتفاع جیوه برای اندازه‌گیری فشار خون در حال چرخش در رگ‌ها استفاده می‌کند. با این‌که خیلی از فشارسنج‌های فعلی دیگر از جیوه استفاده نمی‌کنند، فشار خون هنوز در تمام دنیا با mmHg یا میلیمتر جیوه اندازه‌گیری می‌شود.

پرفشاری خون در اکثر مواقع علامتی ندارد و به همین دلیل بسیاری از مردم برای سال ها به فشار خون بالا مبتلا هستند بدون اینکه مطلع باشند.

اگر فشار خون بالا تحت درمان قرار نگیرد، می‌تواند به سرخرگ‌ها و اندام های حیاتی بدن آسیب برساند. به همین دلیل است کـه از آن به عنوان قاتل خاموش نام می‌برند.

گفتنی است،فشارخون نرمال در انسان درحال استراحت در محدوده ۱۰۰ الی ۱۴۰ میلیمترجیوه (سیستولیک) و ۶۰ الی ۹۰ مم/ج (دیاستولیک) قرار دارد.بطور معمول اگر فشار خون بصورت پایدار بالاتر از ۱۴۰ سیستول و ۹۰ دیاستول قرار گیرد٬ پاتولوژی و بیماری محسوب می‌گردد.

به عارضه افزایش فشار خون بیش از حد طبیعی، هایپرتنسیون و فشار خون بالا یا پرفشاری خون گفته می‌شود. همچنین کاهش فشارخون را هیپوتانسیون می‌نامند.

مقدار فشار خون خود را بدانید

طبقه سیستول (عدد بالا) دیاستول (عدد پایین)

مطلوب/ طبیعی کمتر از 120 کمتر از 80

پیش فشار خون بالا 120-139 80-89

فشار خون بالا: مرحله 1 140-159 90-99

فشار خون بالا: مرحله 2 160 و بیشتر 100 و بیشتر

تنظیم فشار خون در بدن توسط چند اندام مانند قلب، کلیه، رگ انجام می‌گیرد و علاوه بر رژیم غذایی به ویژه مصرف نمک، هورمونهایی مانند رنین، آنژیوتانسین دو، آدرنالین و آلدوسترون بر آن موثرند.

علائم فشار خون بالا

فشار خون بالا به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می گردد. در دسته اول علت فشار خون بالا مشخص نمی‌باشد و به صورت اولیه ایجاد شده است. در فشار خون ثانویه افزایش فشار خون به دنبال یک بیماری دیگر اتفاق می افتد و آن بیماری را می توان به عنوان علت افزایش فشار خون در نظر گرفت که در صورت کنترل بیماری اصلی، پرفشاری خون نیز به صورت مناسب تری کنترل می گردد.

افرادی که مبتلا به فشار خون بالای اولیه هستند، ممکن است سالها بدون علامت باشند و از بیماری خود اطلاعی نداشته باشند و زمانی متوجه بیماری خود می گردند که دچار علائم (مثل سردرد، تاری و اختلال دید، درد قفسه سینه، سرگیجه و تنگی نفس به هنگام فعالیت) می شوند که در واقع این علایم عوارض فشار خون بالاست، لذا تنها راهی که می توان در زمان مناسب به آن پی برد، اندازه گیری دوره ای و منظم فشار خون به وسیله دستگاه فشار سنج است.

عوامل خطر ایجاد فشار خون بالا

عوامل خطر در ایجاد فشار خون بالا را می توان به شرح زیر بیان کرد:
سن،جنس،وراثت،چاقی و اضافه وزن،رژیم غذایی،دیابت،کم تحرکی،عوامل اجتماعی و روانی،دخانیات و الکل

Videos (show all)

آیا یک عمل جراحی میتواند ؟برای شما زندگی دوباره ببخشد.

Location

Telephone

Address

Street 4 Qalaie Fatullah Kabul AFG
Kabul
0093
Other Tourist Information Centers in Kabul (show all)
Turkishairlines Afghanistan GSA Turkishairlines Afghanistan GSA
Street 14, Wazir Akbar Khan
Kabul

Afghanistan Aziz   افغانستان عزیز Afghanistan Aziz افغانستان عزیز
New York, USA
Kabul, 24000

Official name: Islamic Republic of Afghanistan Capital: Kabul Population: 29 835 392 inhabitants (2011) Size: 647 500 square Time Zone: GMT/UTC + 4.

مجله زندگی مجله زندگی
Kabul, 0000000

نویسنده مطالب مفید برای یک زندگی بهتر وبرتر تا راه درستی باشد برای زندگی.

Jahid Shekhani travel and tours Jahid Shekhani travel and tours
Char Rahi Shaheed Shar-e-naw, Near Qabr-e-Gora
Kabul, 26000

We provid best Traveling service for you

Kabul My Passion Kabul My Passion
Darulaman
Kabul

From East to West North to South We bring the latest and hottest, the oldest information, facts and multimedia about, from and for Afghanistan.

Incredible Afghanistan Incredible Afghanistan
Baghi Bala
Kabul

Incredible Afghanistan is an international program aiming to raise awareness of public, to encourage domestic and international tourism.

Sadat Currency Exchange & Travel Agency Sadat Currency Exchange & Travel Agency
Karwan Mall, First Floor, Shop No 146, Kart-e-Naw, Kabul Afghanistan
Kabul

Sadat providing currency exchange and travel agency activities.

شرکت سیاحتی و توریستی فصل هاSeasons Travel & Tours شرکت سیاحتی و توریستی فصل هاSeasons Travel & Tours
Lower Floor Of Dawood Zai Center , Shop 360 - 371
Kabul, 2600