Tragjas

Tragjasi - fshati qe dallon

😍❤😍

Tragjasi i Vjeter si Troja - djegur tre here nga forcat pushtuese italo-gjermane.

Miremengjesi me kete foto pranverore nga fshati i vjeter Tragjas.

Solidarité Tragjas, Vlorë, Albanie

Pergezime per hapjen e kesaj faqeje. Kjo tregon pergjegjesi qytetare dhe kerkon te mbeshtet nga sa me shume persona dhe organizma, por vecanerisht nga banoret e fshatit dhe vet kryesia e shoqates Tragjasi. Une kam ndjekur dhe ndjek me vemendje cdo dukuri pozitive qe ka te beje me Tragjasin dhe jam i predispozuar te ndihmoj ne gjtihshka pozitive qe i ben mire banoreve te fshatit. Suksese dhe sa me shume ndjekes.

Nonprofit Organization

LAVDI DESHMOREVE TE LNCL.
Tragjasi i dha Luftes 42 deshmore, nga te cilet 4 Heronj te Luftes (Zonja Curre, Kastriot Muco, Shyqyri Alimerko, Maliq Muco). 42 yje te pashuar.

Orthodox Albania

Fisi Boçari, krenaria e suliotëve, ka prejardhjen e njëjtë me fisin e Kastriotëve.
Boçarët janë nga Dibra. Më vonë u zhvendosën në Krujë bashke me Kastriotët.
Nga Kruja në Tragjas..
Kur zona e Tragjasit fillloi të kërcënohej nga osmanët, Boçarët zgjodhën Sulin si vëndëbanimin e tyre.
Edhe në Sul, Boçaret u luftuan vazhdimisht edhe nga bashkombasit e tyre të cilit ishin islamizuar dhe i shërbenin Perandorisë Osmane.

Rotary International President

Looking forward to seeing everyone today for the opening session of the Rotary Convention. Take a look around in this 360 tour.

Tragjas-arome pranverore

Te nderuar bashkefshatare dhe miq te fshatit Tragjas. Kam kenaqesine e ligjshme te ndaj me ju lajmin se kjo faqe sot plotesoi 1000 LIKES, cka tregon vleresimin e merituar dhe frekuentimin e parreshtur nga dashamires te saj
.
Le te sherbeje ky fakt si nje inkurajim qe ne radhe te pare, ne bijte e bijat e ketij fshati te mrekullueshem, te pasur ne natyre e panorama, histori e kulture, te japin ndihmesen tone per te rritur me tej vlerat e tij te gjithanshme, te rrisim dashurine dhe te nxisim turizmin, per ta bere gjithnje e me te njohur.

[10/15/16]   973 likes per kete faqe te fshatit tone Tragjas. Jo keq. Forca te arrijme objektivin dhe ta kalojme ate.

[06/10/16]   Nevojiten dhe 50 LIKES per te arritur numrin 1000 qe eshte shume domethenes. Tragjasi gjithmone e me shume terheq pelqimin e njerezve te ndryshem dhe kjo eshte nje kenaqesi per te gjithe bashkefshataret, qe jetojne ne Tragjas, Shqiperi dhe jashte kufijve shteterore. FORCA

[05/08/16]   Te tragjasas dhe dashamires te Tragjasit. Kjo faqe tashme ka arritur 928 likes. Jemi fare prane kufirit te 1000 likes, shume domethenes per vlerat qe ofron ky fshat. Te punojme qe te arrijme kete objektiv.

Perfitoj nga rasti t'i percjell urimet e perzemerta te gjithe nenave, bashkeshorteve, bijave te fshatit Tragjas me rastin e Dites se tyre te Gruas.

E kalofshi sa me mire.

Me rastin e festave te fundvitit, kam kenaqesine t'i uroj te gjithe bashkefshatareve te mi, te tragjasas, ne fb dhe te tjere, si dhe familjeve te tyre "Krishtlindje te mbara dhe nje Vit te Ri, plot gezime, shendet e shume fat!"

youtube.com

Marko Boçari dhe suliotët e Tragjasit - Top Channel Albania - News - Lajme

Me 16.7.2016 nje grup xhirimi i Top Channel, i udhehequr nga gazetari i mirenjohur, Marin Mema, beri xhirime dhe intervista ne Tragjasin e Vjeter per ciklin e dokumentareve lidhur me pasurite historike dhe monumentale te Shqiperise.

Me 16.7.2016 nje grup xhirimi i Top Channel, i udhehequr nga gazetari i mirenjohur, Marin Mema, beri xhirime dhe intervista ne Tragjasin e Vjeter per ciklin e dokumentareve lidhur me pasurite historike dhe monumentale te Shqiperise.

Tragjas

Tour Agency

[01/18/15]   Dite te mbare bashkefshatare dhe miq te kesaj faqeje. Fillimisht synimi ishte te arrrinte te pakten 100 LIKE, te cilat i arrriti shume shpejt, mandej 200, 300 dhe tani ka kaluar 700 LIKES.
Ftoni miqte tuaj ta pelqejne kete faqe, te arrije 1000 LIKES, duke u treguar njekohesisht dhe bukurite dhe vlerat e gjithanshme qe ka fshati yne i mrekullueshem.

Nje menyre tjeter efikase eshte duke u bere sa me shume "SHARE" albumeve fotografike te kesaj faqeje.

Paci mbaresi!

[12/31/14]   Nje Vit i Ri i mbare dhe me bereqet per te gjithe tragjasasit, familjet dhe miqte e tyre si dhe per gjithe miqte e kesaj faqeje ne fb.

1- Halil Pulo, komisar i Brig XI-te S, 2-Halil Pulo dhe mevlan Dervishi, komisar dhe komandant te Brig.XI-te S. 3-Partizane te Cetes Hodo Zeqiri (Abaz Fejzo,Berdo Asllani, Halil Pulo, Abaz Fejzo, Muco Mane, Delo Stafa, Tefta Muco, Nile..., Qazim Thanasi) 4-Hyrie Pulo, Medalia e Clrimit, 5-Hyrie Pulo, Medalie e Trimerise.

Tre nga 15 shtepite e para ku u vendosen pllakat identifkuese.

Tre nga 15 shtepite e para ku u vendosen pllakat identifkuese.

Tragjas

Disa foto te marra me 15 nentor, me rastin e vendosjes se pllakave identifikuese te shtepive sipas familjeve.

Disa foto te marra me 15 nentor, me rastin e vendosjes se pllakave identifikuese te shtepive sipas familjeve.

Disa foto te marra me 15 nentor, me rastin e vendosjes se pllakave identifikuese te shtepive sipas familjeve.

[10/09/14]   Te djelen e shkuar, 5.10.14, ne klubin e fshatit tek rrepet, u mbajt nje takim i banoreve te fshatit me pranine e kryesise se Shoqates Tragjasi, ku arkitekti Enri Mato, paraqiti projektin per transformimin e Tragjasit te Vjeter ne nje park natyror, historik e turistik, duke e ruajtur sic eshte, por duke nxjerre ne pah vlerat e tij.
Cdo i tragjasas i moshur apo i ri eshte i deshiruar ta shohe me vlerat qe perfaqeson. Pa pritur gjera te medha qe kerkojne edhe fonde (jo gjithshka behet me fonde), po paraqes disa ide te cilat mund te arrihen shume shpejt:
1. Cdo shtepi te kete nje tabele te vogel te tregoje se kujt i perket (kjo u ngrit ne takim dhe u miratua ne parim),
2. Meqenese jemi ne prag te 70 vjetorit te clirimit, ne cdo shtepi te vendoset nje pllake ku te shkruhen pjesemarresit ne clirimin e vendit, heronjte, deshmoret (pavaresisht se kujt formacioni i perkisnin).
3. Mund te vendosin nje pllake per pjesemarresit ne Luften e Vlores dhe ne ngritjen e flamurit me 1912.
4. Tek rrepet ne fshatin e ri te vendoset nje tabele me shigjete qe te tregoje fshatin e vjeter. Kjo do ngjalle kersherine tek vizitoret qe vijne ne fshatin te ri.
5. Siper tek shkolla, te vendost nje tabele e madhe, ku te tregohet planimetria e fshatit, pak histori dhe pika per t'u vizituar. Kjo eshte lehtesisht e realizueshme dhe pa kosto te madhe.

Keto jane mendimet e mia per momentin dhe pres nga te gjithe miqte e mi ne fb nga Tragjasi, aqe nuk jane te paket, te shprehin mendimin e tyre, por njekohesisht te japin dhe nje mbeshtetje morale dhe financiare kur t'u kerkohet. Nje masivizim ne rievidentimin e vlerave te Fshatit te Vjeter eshte shume i rendesishem.

Natyrisht Shoqata Tragjasi do paraqese nje program te detajuar se cfare mund te behet si kolektiv dhe si individe me projekte dhe me te medha, afatshkurtera dhe afatgjata.

Kalofshi nje dite te gezuar.

Shkolla 100-vjecare e Tragjsit tani nje germadhe dhe si mendohette shnderrohet pas rikosntruksionit. Projekt i arkitektit te talentuar Enri Mato.

[10/04/14]   Neser, e djele, arkitenti i ri dhe pasionant mbas fshatit te vjeter te Tragjasit do te paraqese ne oren 11.00 tek sheshi i rrepeve projektin e tij lidhur me shderrimit te ketij fashati ne nje qender te kujteses, me nje rivleresim te te gjtihe vlerave te tanishme dhe te trasheguara te ketij fshati historik. Eshte fat i madh qe njerez me mendje te ndritur mendojne dhe tregojne perkushtim per te evidentuar dhe rritur vlerat e fshatit tone qe meriton me te vertete shume.
Ideja dhe perkushtimi per te evdidentuar vlerat e nje vendi, populli ose individi qe ze vend te nderuar ne histori e kulture si ne rastin konkret, eshte atribut i njerezve vizionare dhe te lidhur si mishi me kocken me vendin e vet. Enri nuk eshte nga Tragjasi, por ai e do Tragjasin si do cdo cep e kend te kesaj toke shqiptare. Nuk na mbetet vetem se te mbeshtesim e te inkurajojme me sa mundemi qe keto ide e ky perkushtim te behet realitet ne te miren e gjithkujt.

[09/26/14]   Neser ne mbremje nje grup 25 vetesh i Klubit Rotary te Tiranes mbrin ne Tragjas per nje vizite turistike.Ne darke do te sistemohet ne Hotel Tragjasi. Te djelen ngjitet ne fshatin e vjeter, ku edhe do te drekoje.

Nderim heronjve dhe deshmoreve te fshatit tone te dashur TRAGJAS qe na bejne ta mbajme gjitheheret koken lart.

[08/03/14]   Sot po mendoja se cfare mund te bejme per Tragjasin, vecanerisht Tragjasin e Vjeter. Te gjithe e duam, te gjithe deshirojme te krenohemi, por kam frike se shume pak i kushtojme vemendje.
Turizmi eshte fusha ku te gjithe mund te japim ndihmesen tone. Sikur cdokush te jape nje ide, sado e vogel, mund te kemi nje mori idesh, qe ta kthejne kete vend te mrekullueshem ne nje pike te lakmueshme turistike. Tragjasi ofron gjithshka ne kete drejtim. Bukuri perrallore, histori, tradite, kulture, etj. Ajo per cka ka nevoje, eshte vetem PAK VEMEDNJE dhe PERKUSHTIM.
Grisha ime eshte. Te filloje gjithkush me nje ide dhe mandej duke ndare mendimet ne facebook te ecim me perpara.
FORCA TRAGJASI, TE TREGOJME PERKUSHTIM DHE MOBILIZIM.

Foto te marra ne ekspoziten e hapur nga arkitekti i talentuar Enri Mato dedikuar Tragjasit te Vjeter qe, per shkak te historise se dhimbshme, djegur e shkateruar disa here nga hordhite e huaja, propozohet te kthehet nje nje pike turistike te kujteses (remembrance), si shume qytete dhe krahina ne bote qe mbajne kete status dhe  qe vizitohen nga turiste te shumte pikerisht per kete histori. Por Tragjasi i Vjeter ofron me shume se sa dhimbje, ofron histori, kulture, qyteterim, bukuri te rralla natyrore  dhe mbi te gjitha shprese.

Foto te marra ne ekspoziten e hapur nga arkitekti i talentuar Enri Mato dedikuar Tragjasit te Vjeter qe, per shkak te historise se dhimbshme, djegur e shkateruar disa here nga hordhite e huaja, propozohet te kthehet nje nje pike turistike te kujteses (remembrance), si shume qytete dhe krahina ne bote qe mbajne kete status dhe qe vizitohen nga turiste te shumte pikerisht per kete histori. Por Tragjasi i Vjeter ofron me shume se sa dhimbje, ofron histori, kulture, qyteterim, bukuri te rralla natyrore dhe mbi te gjitha shprese.

Shkolla mbi 100-vjecare e Tragjasit, ku kane mesuar ABC-ne prinderit tane dhe ku ka dhene mesim Avni Rustemi.
A nuk duhet bere me shume per mirembajtjen e ketij monumenti te vyer te fshatit. Koha per te menduar nga te gjithe.

[05/11/14]   Me 9 prill 2014 kjo faqe kishte 498 likes, tani ka 549. Ftoni miqte tuaj qe te arrijme ne 1000 likes.

Lule pranverore ne fshatin e vjeter Tragjas. Prill 2012

[04/10/14]   Faqja e Tragjasit, ketij fashati te bekuar per bukurine natyrore dhe te lavderuar per historine ne te gjitha koherat, arriti sot te kete 500 like.
Objektivi u arrit ne saje te dashamiresve te tij. Faleminderit.

[04/09/14]   Kjo faqe deri me tani ka arritur 498 likes, duhen dhe dy likes te behen 500. Kush do te jape ndihmesen e vete per te arritur ne kete
objektiv?

[03/15/14]   Me 27 prill Rotary Club i Tiranes, ne prag te 23 vjetorit te themelimit, do te beje nje eskursion ne Tragjasin e Vjeter per t'u njohur nga afer me mrekullite dhe mikepritjen e ketij vendi te dashur per te gjithe ne qe kemi origjinen tek ky fshat.
Beni LIKE Rotary Club Tirana per t'u njohur me shume me kete shoqate qe ben shume per komunitetin ne vendin tone.

[03/08/14]   Urimeme te mira per festen e 8 Marsit te gjithe zonjave dhe zonjushave tragjasase.

[03/05/14]   Me 26 prill Rotary Club i Tiranes se bashku me bashkeshortet do te beje nje eskursion ne Tragjasin e Vjeter. Pas nje shetitje ne kete fshat sa historik dhe magjepes, grupi pritet te haje nje dreke me gatime vendase, ku mishi i kecit ne hell do te jete lezeti i drekes.

Facebook

Look back on the stories in 2013 that got us all talking and made the world feel not so big after all. http://www.facebookstories.com/2013

[07/09/13]   Ah sa deshire kam te jem ne Tragjas dy tre dite dhe te shijoj bukurite e fshatit te vjeter me pak mish keci.

[02/17/13]   Tragjas i bukur Tragjas. Jemi krenare permadheshtine, jemi krenare per burrerine. Lum kush shkroi e per ty kendoi, lum kush uje ka pire te kroi, cilin rrite e nuk gezoi.

Pamje nga Tragjasi i vjeter

100-vjetori i pavaresise - Tragjas  25.11.2012

100-vjetori i pavaresise - Tragjas 25.11.2012

Tragjas

Vlora jone krenare i meriton keto vargje te bukura.

Lavdosh Isufi -- 27 Nëntor, 2012 në 4:50 am
VLORA
Ne tere gjithesine
Vec Vlora ka bukurine
Krenare per trimerine
Qe ja shton me shume lavdine
Ti moj Vlor e pavarsise
Manushaqe e lirise
Vetetim e stuhise
Barikad e pa drejtesise
O moj Vlore e flamurit
Ne ball te ndrin ylli i nurit
Si fanar ne breg te detit
Mbledh sinjalet e planetit
Ti moj Vlora trendeline
Lulekuqe mbi lendine
Shoqet c’ta kan ziline
Per te bukur trimerine
Nuk je zok por gjeraqine
Fluturon e can stuhine
Pershkon tej Siberine
Je Krenare per Ilirine
Ti moj Vlora bregdetare
Me limon e portokalle
Renje e deg hedhin valle
Vloren ngren ne pjedestale
Ti moj Vlora trimeresh
Vallen heq si mbreteresh
Me djem e vajza ne shesh
Qe bejne detin te buzeqesh
O moj Vlora legjendare
Je zhgabonj dy krenare
Fluturon e s’ndalesh fare
Me ato vajza beqare
Te bukura kanakare
Te mira si kokra are
Te embla si sheqer pare
Belholla lozonjare
Djemte e Vlores si azgane
Si petrita ne cdo ane
Detin cajne tej matane
Se kan Vloren per vatane
Ti moj Vlora halle madhe
Zbret nga mali si sorkadhe
Buza gaz ball krenare
Per ata qe iken fare
Nga kjo bote zullumqare
Ti moj Vlora bukuroshe
Esmeralde ne cdo qoshe
Det e male te rethojne
Bashke me henen vezullojne
Si kurore me dafina
Ne ballkon te ri kanina
Me kalan e trimeris
I ben nder laberis
Pak me tutje Orikumi
Dallget e detit ci ze gjumi
Embel token ledhatojne
Pulbardhat mbi te vallzojne
O moj Vlor e historise
Je simbol i pavarsise
O tribune e vegjelise
Ti je djepi i trimerise
Me e bukura e Shqiperise
Je kurora e lavdise
O statuj e lirise
Lavdosh Isufi
Chicago, IL

Tragjas's cover photo

Want your business to be the top-listed Travel Agency in Vlora?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Location

Category

Address


Fshati Tragjas
Vlora
Other Tour Agencies in Vlora (show all)
ALBANIA TURIZEM ALBANIA TURIZEM
Spinsteen 9
Vlora, 1946CN

PLATFOREM PER REKLAMIM HOTELESH NE SHQIPERI FALAS!

Gerveni Travel Gerveni Travel
Prane Portit Detar
Vlora, 9401

Agjensia perfaqesuese e trageteve te linjes Vlore-Brindisi-vlore

Joni Agjensi Turistike Joni Agjensi Turistike
Lgj Partizani
Vlora

Qendra  e zhytjes "Ekspedita BLU'' Qendra e zhytjes "Ekspedita BLU''
Lagja BASHKIMI Pallati 1301
Vlora, TIRANA

Qendra e zhytjes EKSPEDITA BLU organizon te gjitha aktivitetet ne det dhe bregdet......... Punime nenujore dhe guida ne det.kurse zhytje

Yacht Albania Yacht Albania
Orikum
Vlora

This page is for all interested people who want to rent a sailing boat in Albanian coast and Mediterranian Sea.

Sole Agjensi Turistike Sole Agjensi Turistike
Bulevardi Ismail Qemali
Vlora, 96

SOLE Agjensi Turistike, ofron: -Udhetime turistike -Paketa turistike -Bileta avjoni -Siguracion jete dhe auto -Sh*tje-blejrje ambjentesh -Ambjente me qera

Tisa Tours Tisa Tours
Vlora, 8401

* Tisa Tours eshte nje Agjenci Udhetimi .Per cdo informacion qe ju duhet mund te na kontaktoni. :)

LOGAN Travel LOGAN Travel
L.ISA BOLETINI ,RR SADIK ZOTAJ P
Vlora, 9401

MONI Travel 2008 MONI Travel 2008
Rruga Transballkanike
Vlora, 9401

Agjensi Turistike "MONI Travel" Vlore. Udhetime turistike dhe transport brenda e jashte vendit. Duke filluar nga 20+1, 30+1, 35+1 dhe 55+1 vende.

Vlora Online Vlora Online
Vlora, 9404

Vlora Online eshte nje faqe per te gjithe Vlonjatet dhe per gjithe Shqiptaret. Ketu do te gjeni gjithcka rreth Vlores, foto,video,lajme,histori etj...

Caronna Albania BUS Italia Caronna Albania BUS Italia
Vlora, 1001

Ofrojme çmimet me te mira ne treg.Te udhetosh ne Itali me kushte komode,per vetem 50Euro

Viaggiare in Albania Viaggiare in Albania
Himare Fshate
Vlora, 9425