Legjenda e Shqiponjave

Bukuritë e vendit tim janë ilaç janë more shërim . Mos humbisni mundësinë e te vizituarit vendin e Shqiponjave ! Mirë se të vini miq !!!

Arbër Hajdari

Sot apelojmë në STOP - TV KLAN për familjen Bilali.
Këtë javë shpresojmë të inagurojmë 4 banesa.

1. Familja Cosolli në Pogradec (Familja që jeton në barakë në Mokër)
2. Familja Illiu në Elbasan (Nëna me 3 fëmijët jetimë)
3. Familja Bilali në Pezë,Tiranë. (Apeli i vogëlush*t 5 vjeçar)
4. Familja Uka në Kamëz. (Familja që jetonte në qiell të hapur)

Ju lutem shpërndajeni postimin!

Për të gjithë ato që duan të dhurojnë :
Link i dhurimit Paypal ose Credit Card : https://ffn.al/en/donate-2/

Link i dhurimit GOFUNDME : https://www.gofundme.com/fundjavendrysheal

“Bamirësia nuk të varfëron”
#fundjavendryshe

Photos from Legjenda e Shqiponjave's post

Buzembremje ne Vlore =D

Vlore :D

Durres

Gjiri i Lalzit .

Timeline Photos

Live ...

Timeline Photos

Perendim dielli ne Tirane .

Timeline Photos

Ky breg , ky det vetem pret ...

Gëzuar Krishtlindjet nga Kisha e "Shën Todrit" - Vlorë !
Për shumë vjet Gëzuar !

Timeline Photos

Timeline Photos

Eh perendimi

Kur dielli shkon të flejë jeta vazhdon me po të njëjtin itensitet =D

Photos from Legjenda e Shqiponjave's post

Timeline Photos

Timeline Photos

youtube.com

Anita Bitri - "Nostalgjia"

Nostalgji - Nder - Krenari per ANITA BITRIN !

http://youtu.be/Fq8UnDtMniA

Kjo këngë është krijuar dhe kompozuar nga vet këngëtarja dhe i kushtohet nostalgjisë që Anita kishte për të shtrenjtën Shqipëri. Në këte këngë dëshirat, ndje...

Isa Boletini dhe Ismail Qemali.
Dhjetor 1912 në sarajet e Vlorajve, pak ditë pas shpalljes së Pavarësisë .

Parodistet e Vlores . Legjenda e artit Shqiptar
Mane Limani , Afrim Agalliu, Agron Hamo dhe Muhamet Liko .

Kur qielli perflaket ....

Nje vend qe nese e viziton nje here te vetme ne jete si me magji te treheq perseri drejt tij !

Timeline Photos

Aty ku kendon shpirti i Labit !

Ku fle Oriku i lashte !

Legjenda e djalosh*t dhe shqiponjes.

Nje dite nje i ri ishte duke gjuajtur neper male,ku nje shqiponje fluturoi mbi te duke rrahur fort krahet dhe ndaloi ne nje shkemb.Shqiponja ishe shume e madhe dhe mbante nje gjarper ne sqepin e saj.Pas pak, shqiponja fluturoi mbi shkemb dhe ndaloi aty ku kishte folene e saj.Djaloshi i ri kerceu mbi shkemb dhe vuri re se ne fole ishte nje shqiponjez e vogel qe po luante me gjarperin e ngordhur.Por gjarperi nuk ishte fare i ngordhur.Ne ate cast gjarperi ngre koken dhe u pozicionua gati per te pickuar shqiponjezen e vogel me dhembet e tij helmues.
Djaloshi nxorri ne cast harkun dhe shigjeten dhe qellon mbi gjarperin per vdekje.Me pas e mori shqiponjezen dhe mori rrugen e kthimit.
Kur s'kish bere vecse ca hapa, degjon mbi koken e tij nje zhurme te forte perplasje krahesh,ishte shqiponja meme.

"Perse po me rremben foshnjen time" iu qa shqiponja.

"Shqiponjeza tani eshte imja, pasi une i shpetova jeten duke vrare gjarperin qe donte ta pickonte, gjarperin qe ti nuk e vrave dot vete." iu pergjigj djaloshi.

"Me kethe zogthin tim dhe une do te te jap si kembim mprehtesine e syve te mi dhe forcen e kraheve te mi.Do te behesh i forte dhe i pathyeshem dhe do te njihesh me emrin tim.
Djaloshi u bind dhe ia ktheu zogthin memes se vet.Kur zogthi u rrit dhe nisi te fluturonte, shihej gjithnje te fluturonte ne qiell diku mbi koken e djalosh*t, ngado qe ai shkonte, i cili dhe vete ishte bere burre.Me harkun dhe shigjetat e tij ai vrau shume grabitqare neper pyje dhe me shpaten e tij u preu kokat shume kundershtare dashakeqes.
Pergjate tere ketyre viteve, shqiponja e shoqeroi djaloshin dhe e udhehoqi pa iu ndare as edhe nje cast.
Te mrekulluar nga bemat e djalosh*t gjuetar e luftetar, banoret e atyre aneve e zgjodhen ate prijesin e tyre dhe e quajten Shqipetar ose bir i shqipes, dhe trojet ku banonin i quajten Shqiperi ose Vendi i Shqiponjave
.

Perëndim - Uji i Ftohtë - Vlorë

Në çdo stinë Perëndimi është MAGJI në Vlorë .

Magjia e perëndimit në Vlorë ...

youtube.com

DOKUMENTAR -"ISMAIL QEMALI QE NUK KEMI NJOHUR"

ISMAIL QEMALI ESHTE NDERI I SHQIPTAREVE

http://youtu.be/uLofLXGjX0o

's cover photo

Legjenda e Shqiponjave

Want your business to be the top-listed Travel Agency in Vlora?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Location

Category

Address


Vlore
Vlora
ALBANIA
Other Tour Guides in Vlora (show all)
Trips 4 Fun Trips 4 Fun
Rruga Murat Terbaci
Vlora, 9400

TRIPS FOR ALL , ALL FOR FUN We are a Travel Agency located in Vlora ,We offer daily trips and personalized trips around Vlora.

Visit Vlora - Albania Visit Vlora - Albania
Rr. Pelivan Leskaj Vlorë, Albania
Vlora, 9401

Vlora Albania - Events and Favorite Places such as Restaurants, Cafe, Beaches or Attractions in Vlora. REGISTER FOR FREE:http://visitvlora.com/?ptype=login