SAZAN ISLAND - Albania

Welcome to exotic and spectacularly beautiful Sazan Island. This warm, mountainous wonderland situated at the mouth of the Adriatic in Albania

Welcome to Sazan Island Welcome to exotic and spectacularly beautiful Sazan Island. This warm, mountainous wonderland situated at the mouth of the Adriatic Sea is a favorite for European and world travelers. Just miles away from major airports and harbors, Sazan Island gives you the feeling you’ve gone back in time to a quaint, historic outpost from the past.Those landing on Sazan Island can’t help but wonder “what happened to all the people?” The island is unique in that it has no civil population. Instead, the island’s remarkable wildlife and wondrous ecosystem have been preserved for current and future generations.More than half of the island’s surrounding marine area form part of the Karaburun-Sazan National Marine Park. Founded recently in 2010, this is the only marine park of Albania. The park is famous for spectacular underwater fauna, majestic steep cliffs and giant caves that call for exploration. Those who look closely will discover ancient inscriptions from sailors along the shore.

E DUA VLOREN
Ja perse duhet te vish ne Vlore.

Natyra ne kete vend shpalos perkryerjen e nje harmonizimi spektakolar te malit, kodres, fushes, lumit, burimit, detit, lugines, lagunes, flores se pafundme e faunes aq te vecante e shumellojshme!
Ketu Dielli lind me nje rrezellim te argjend e perendon i florinjt, e gjate kesaj udhe dhuron spektakle drite me shkelqimin e tij, me pasqyrimet e tij aq te bukura e aq shprehese sa asnje lloj arti nuk do mundej ta rrokte ne gjithe mrekulline e spektaklit qe jep thuajse pjesen me te madhe te diteve te vitit!
Ketu Hena lind vec per poete e te dashuruar, duke e bere naten diten e dashurise, kot s'thoshte Naimi : "Nate atje eshte tjater nate,edhe dita tjater dite!"
Ketu ne kete vend majat e maleve pershendesin Zotat lart ne qiej e lumenjt si me nje marsh triumfi luajne pjeset me te bukura te lavdise se natyres!
Ketu deti, thinjoshi qe edhe ne terbim qesh, duket se i ka dhene bucimen e vet historise se ketij vendi!
Ketu zor se ka nje vend ku natyra ta kete braktisur, veshtire se gjen nje vend ku te mos falenderosh Zotin per kujdesin qe ka patur duke u marre edhe me detajin e nje petali luleje apo nje cicerime zogu! Gjithshka perfekte gjithshka frymezuese!

#SAZANISLANDAlbania
#Year2020
#BestHolidayEver
#Top10HolidayDestinations

Ishulli Sazan - Albania, is the most visited destination in Albania for 2019.

#SAZANISLANDAlbania
#Year2020
#BestHolidayEver

Ishulli Sazan - Albania

#SAZANISLANDAlbania
#Year2020
#BestHolidayEver

#SAZANISLANDAlbania
#Year2020
#BestHolidayEver

Visitors at #SAZANISLANDAlbania2019

#SAZANISLANDAlbania
#Year1935

Ishulli Sazan - Albania

View of SAZAN ISLAND from city of Vlora 🇦🇱

Sazan Island 😍

ISHULLI SAZANIT

Ishulli i Sazanit është më i madhi dhe i vetmi ishulli i banuar i Shqipërisë. Ndodhet pak kilometra larg qytetit të Vlorës dhe Gadishullit të Karaburunit.

Ai ka një sipërfaqe prej 5.7 kilometër katror dhe shtrihet në hyrje të Gjirit të Vlorës. Para viteve ’90 jeta në këtë vend ngadalë mori trajtat e një qyteti, ndonëse me sipërfaqe të vogël e të rrethuar nga uji. Kohëve të fundit, sakëtsisht që nga viti 2017 kur është çelur si destinacion turistik e këndej, gjurmët e zhvillimit të jetës në të, kanë bërë që shumë turistë ta vizitojnë ishullin.

Ishulli i Sazanit përbëhet nga dy kodra shkëmbore monolite me lartësi maksimale 342 metra. Ngritja e këtij relievi në mënyrë të menjëhershme nga deti të krijon përshtypjen e një lartësie shumë të madhe. Po ashtu pjesë e rëndësishme përbërëse e ishullit janë dy luginat: ajo Përroit të Xhehenemit dhe ajo e Përroit t; Shënkollit, të cilat e ndajnë ishullin në dy pjesë dhe i shtojnë edhe më shumë bukurinë kësaj mrekullie natyrore.

Pa më të voglin dyshim, ishulli është edhe një vend mjaft i përshtatshëm për të kaluar momente të këndshme dhe të paharrueshme pranë gjireve dhe plazhit zallor të Admiralit. Po ashtu, ai përbën edhe një sfidë të vërtetë për zhytësit dhe për dashamirët e sporteve nënujore, me shpellat e shumta nënujore që konsiderohen si shpellat më të mëdha në rajonin e Mesdheut.

Për t’u përmendur është fakti se ishulli ka qenë bazë ushtarake. Gjatë pushtimit të italianëve pas Luftës së Parë Botërore u ndërtua Porti i vogël i Sazanit dhe u zgjerua nga rusët në vitet 1960 duke i dhënë karakterin e një porti ushtarak.

Sidoqoftë, tanimë ai ka marrë vemendjen e vizitorëve vendas dhe gjithashtu po konsiderohet si një resurs mjaft tërheqës për të huajit.

[04/08/20]   ISHULLI I SAZANIT

Shqiperia ka nje te vogel gadishull
Dhe per ball ti ka nje ishull
Mu si rakia ball i kazanit
Ky eshte ishulli i Sazanit

Bukuria syt ti mer
Eshte nje ishull plot me vler
Shpejt me te do behesh mik
Vend i bukur turistik

Ja vlen Sazanin per ta par
Nga te huaj e Shqiptar
Si ne dimer dhe behar
Bukuri e pa par

Shteti jon mir te mendoj
Ne Sazan te investoj
Invstime me shum llogjik
Per kete ishull turistik

By: K. Moci

Sazan island ,Vlorë, Albania 2020 😍

SAZAN island, Vlorë. Albania 😍

HISTORIA e ishullit të Sazanit, Vlorë, Albania.

Emri i ishullit të Sazanit përmendet që në kohërat antike, duke filluar nga shekulli i VI p.e.s. me emrin SASON. Gjatë mesjetës ishulli kaloi në zotërimin Venecian. Në kohërat e reja së bashku me ishujt Joniane të Greqisë u pushtua nga Anglia. Gjatë Luftërave Ballkanike, Greqia e pushtoi ishullin. Vendimet e Konferencës së Ambasadorëve në Londër, në vitin 1913 e detyruan atë që të tërhiqej nga Sazani. Gjatë Luftës së Parë Botërore ishulli u pushtua nga Italia. Lufta e Vlorës në vitin 1920 bëri të mundur që ata të tërhiqeshin nga Vlora, por mbajtën ende nën sundim Sazanin, deri më 1943, kur Shqipëria u pushtua nga nazistët gjermanë. Më 21 tetor 1944 ishulli u çlirua nga Ushtria Nacional Çlirimtare Shqiptare dhe që nga ajo kohë është pjesë e integritetit dhe sovranitetit të shtetit shqiptar. Gjatë periudhës së Luftës së Ftohtë, Sazani së bashku me bazën detare ushtarake të Pasha Limanit, në Orikum të Vlorës, u shndërrua në një ndër pikat kyçe të Ushtrisë së Kuqe sovjetike dhe asaj shqiptare në Mesdhe. Që nga koha e Jul Çezarit e deri në Luftën e Dytë Botërore në bregdetin përreth Gjirit të Vlorës janë zhvilluar një numër betejash detare, pasojë e të cilave kanë qenë disa anije të mbytura. Një pjesë relikesh nënujore si amfora e objekte të tjera janë rikuperuar nga arkeologët shqiptarë dhe janë ekspozuar në Muzeun Historik Kombëtar dhe atë arkeologjik në Durrës. Gjatë kohës së luftës së ftohtë ishulli i Sazanit ka shërbyer si bazë ushtarake detare ku ishin vendosur kryesisht anijet katerasuluruese, artilieria bregdetare etj. Gjatë asaj periudhe ishulli ka qenë i banuar nga rreth 10 mijë banorë të cilët kryesisht ishin familjarë të oficerëve që shërbenin në ishull. Gjatë luftës së ftohtë ishulli i Sazanit bashkë me gjirin e Vlorës konsideroheshin si fronti me i vështirë për Ushtrinë Popullore ne rast lufte. Për këtë arsyje njerëzit që shërbenin në ishull kishin trajtim të vecantë nga qeveria e asaj kohe. Nga viti 1997 në ishull u vendosën disa motovedeta dhe anije të forcave detare Italiane të cilat asistonin ne luftën kundër trafiqeve të jashtëligjshme dhe ndihmën për ringritjen e kapaciteteve operative të forcave detare dhe policisë kufitare Shqipëtare. Në vitin 2009 pas plot 12 vjet qëndrimi në ishull dhe një lufte të suksesshme kundër trafiqeve te jashtëligjshme forcat detare Italiane largohen nga ishulli i cili në planet e Ministrisë së Mbrojtjes Shqipëtare do vazhdojë të sherbejë akoma si bazë detare.

SAZAN ISLAND - Albania 2020

Ishulli Sazan - Albania

ALBANIA 2020 ❤️

Neta

Vlora e Flamurit

Mirmengjes nga SAZANI 🌊🌊🌊 @ SAZAN ISLAND - Albania

GiuliaManiglia Photo

🌊 equilibri Marini

Vlora e Flamurit

Vlora e Flamurit

Vlora e Flamurit

Vlora e Flamurit

BLACK PEARL ALBANIA- original page

From SAZAN ISLAND - Albania 🇦🇱 with love 💗

Oazi Blu Diving Center

Photo by: Mathieu Foulquié Photographie

SAZAN ISLAND - Albania

SAZAN ISLAND- Albania

Wonderful SAZAN ISLAND - ALBANIA ❤️

SAZAN ISLAND - ALBANIA

ALBANIA is simply spectacular!❤️

Vlora e Flamurit

Vlora e Flamurit

Vlora e Flamurit

Want your business to be the top-listed Travel Agency in Vlorë?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Videos (show all)

Sazan island ,Vlorë, Albania 2020 😍

Location

Address


Sazan Island
Vlorë
1233
Other Vlorë travel agencies (show all)
Guida turistica in Albania . Guida turistica in Albania .
Rruga Jakov Xoxa
Vlorë, 9404

Guida turistica Albanese e Tour organizer,,che offre pacchetti vacanze in albania per piccoli gruppi con pulmino e con accompagnatore turistico. Tel .+35533609035 Cell.+355676648880 [email protected]

Daily tours - Vlora Daily tours - Vlora
L."H.Cakeri"
Vlorë

We organize daily trip from Vlora to all touristic destinations in Albania.

Albania in Catamarano Albania in Catamarano
Vlorë, 9426

Non c'è modo migliore per scoprire l'Albania che navigando in catamarano,percorrendo le coste vergini, le baie nascoste, le isole e pen*sole incontaminate.

SERN Agency SERN Agency
Lagja "Uji Ftohte", Rruga "Dhimiter Konomi"
Vlorë, +355

Konfeksione

Apartamente pushimi  ORIKUM Apartamente pushimi ORIKUM
Orikum
Vlorë

Kompleks i ri apartamentesh pushimi ne Orikum te Vlores, 5 minuta larg nga bregdeti i mrekullueshem i Jonit. Mobilim i perkryer dhe parking i garantuar.

Liburna Cruises Vlore Liburna Cruises Vlore
Porti I Vlores,Skele
Vlorë, 9400

ELISA Travel & Tours ELISA Travel & Tours
Bulevardi Ismail Qemali, (Pran Xhamis, Kati 1)Pallati I Brokajve
Vlorë, 1OOO

- Paketa turistike, Grupe dhe Individë në të gjithë botën - Bileta trageti, avioni, autobuzi - Rezervime hotelesh - Makina me qëra - Siguracione -

Firma Tisa: Shtepi pushimi, Rezervime online Firma Tisa: Shtepi pushimi, Rezervime online
Spinsteen 9
Vlorë, 1946ZL BEVERWIJK

Agjensi per rezervim pushimesh online ne rivieren shqiptare.

Natyr-AL Natyr-AL
ORIKUM- VLORE ALBANIA
Vlorë, 9400

Mbledhje,depozitim dhe eksportim i vajrave te djegur me baz bimore

Dhoma Plazhi Vlore Dhoma Plazhi Vlore
Lagjia "Pavaresia"
Vlorë, 9401-9405

Njoftojme ..se vlore .sapo fillon Lungo Mare ..perballe detit .ofrojme gasoniere .dhome guzhine ..dy dhome guzhine ..te kompletuara internet

Shpresa Travel & Tours Shpresa Travel & Tours
Rruga Lef Sallata, 117
Vlorë

Ne agjensine tone do te gjeni keto sherbime: 1) Bileta autobusi - avioni - trageti 2) Siguracione makinash dhe shendeti 3) Perkthime - Noterizime

ALER BUS TOURS ALER BUS TOURS
Hysen Cino
Vlorë, 9401

AGJENCI TURISTIKE