Fushë Studën

Mirësevini në Fushë Studën! Fshat turistik në Verilindje të Shqipërisë.Pjesë e Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë.Zonë me resurse të shumta turistike.

Fushë Studën është një fshat turistik në verilindje të Shqipërisë, prej vitit 96 është nën juridiksionin e qarkut Elbasan pasi më parë ishte pjesë e rrethit të Dibrës.Në vitin 2008 Me vendim te Keshillit te Ministrave nr.640 date 21.05.2008 u be shpallja e zonës Park Kombetar nën emrin e vargmaleve "Shebenik-Jabllanice" dhe Fushë Studën tashmë bën pjesë në Parkun Kombëtar më të madh në Shqipëri. Fushë Studna është një ndër attraksionet më të bukura të Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë , ndodhet pothuajse në qendër të tij.Ajo çka e bën të veçantë këtë fshat është natyra e virgjër dhe pyjet e paprekur, gjithashtu lugina e Fushë Studnës e cila ka nje gjërësi të konsiderueshme , dhë më e rëndësishmja është se në të nuk ka asnjë grimcë beton të derdhur pa kriter. Simboli I Fushë Studnës është liqëni I saj, I cili ndodhet përballë fshatit rrëzë pyllit të ahut, çka I jep atij një pamje tëpër piktureske, dhe tërheq mijëra turistë në vit të huaj dhe vëndas. Fushë Studën nga pozicioni gjeografik, pasuritë natyrorë, rekrative, traditat dhe kulturat, ka mundësuar dhe mundëson një turizëm malorë të veçantë. Turizmi deri tani është më shumë i planifikuar dhe spontan. Ardhja e vizitorëve, për gjueti, peshkim në ujera malore, ecje sportive, alpinizëm, tregon se Fushë Studën është një ndër vendet më të perferuara të Parkut për vizitore të huaj dhe vendas. Te veçantat e tij janë kryesisht në stinën e Verës, ku burimet natyrore japin kënaqësine e ndërthurjes të shumë instrumentave natyrore, me traditen, mikpritjen, kulturën vendase. Po ashtu edhe stina e Dimrit, pavarësisht se ka vështiresi komunikimi me rruge auto, është një mundësi mjaft e mirë për hapjen se pistave për ski dhe të apasionuarit e sporteve dimërore. Zonat e preferuara me rëndësi historike-kulturore në Fushë Studën - Liqeni i Fushë Studnës - Veshjet tradicionale te zones - Shtepite karakteristike te pasura me histori (Fshati Llange) - Kenget dhe mikpritja - Bimet mjeksore te veçanta - Flora - Fauna - Bujqesia

Kur temperaturat janë shume te larta, nje menyre e mire per tu freskuar. 😍😊🏊‍♂️

Lum kush e shijoi periudhen dhe aromen e tyre kete vit!

Anetaret e grupit Steelwings MC Albania duke pershkuar luginen e fshatit turistik Fushë Studën

[06/28/19]   Fushe Studen nga ajri. Shijoni keto pamje te jashtezakonshme, qe vijne me dron, realizuar me mjeshteri.
Video Credits : @Ervis Topollaj

Zemra e Parkut Kombetar me te madh ne vend, me e gjelber se kurre!

fushestuden.com

Der Spiegel: Pylli I harruar , Parku Kombëtar I Shqipërisë lindore. | FusheStuden

Artikull i prestigjozes gjermane kushtuar resurseve te jashtezakonshme te PK, por edhe problematikave te banoreve. lexojeni

fushestuden.com Kështu e ka titulluar shkrimin e saj gazeta prestigjoze gjermane Spiegel online. Artikulli nis me një përshkrim për atë se cka ofron fshati më I famshëm I Parkut Kombëtar Shebenik – Jabllanicë, duke I ftuar të gjithë te njihen me natyrën e pa ekploruar të Parkut Kombëtar më të madh...

Terapi për mendjen dhe Shendetin, kjo eshte pamja e jashtezakonshme qe te ofron lugina fshatit me te famshem te Parkut Kombetar Shebenik - Jabllanice.

I mbani mend vjet?
Këtë të dielë rikthehen në Fushë Studen për të bërë Piknik & Baebeque, gjithashtu dhe për të hapur sezonin e Plazhit dhe Eksplorimeve!
Alpine Guide Albania

Te lundrosh mbi të?! Po po 😊, kjo është ano cfarë ofron fshati më i famshëm i parkut kombëtar Shebenik-Jabllanicë, mundesi për të zhvilluar sporte të ndryshme, që nga hiking, ecje sportive, skiing, exploring, e shumë sporte të tjera deri tek vezhgimi i yjeve! E jashtëzakonshme kjo pamje miq. #fushestuden #village #TourGuide #naturephoto #instapic #instatravel #NationalPark #Touristattraction #drone #lake #gopro

Video realizuar mjeshtërisht nga @vzhara që të jep ndjesinë sikur ndodhesh pranë atraksionit më të famshëm të Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë.😍 #fushestuden #village #TourGuide #naturephoto #instapic #instatravel #NationalPark #Touristattraction #drone

Fushë Studën ju uron të dielë të këndshme, me këtë pamje nga liqeni! 😍

Festa e parkut kombëtar Shebenik-Jabllanicë!
Përkujtohet 11 vjetori i themelimit i këtij parku me pjesëmarrjen e Ministrit Klosi, deputeti zonës Taulant Balla, Drejtori i AKZM Zamir Dedej dhe kryetari bashkisë Kastriot Gurra.
Krahas valleve dhe veshjeve popullore të zonës u promovuan dhe gatimet tradicionale të zonës. @ Fushë Studën

Në prag feste të Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë, kjo është pamja e jashtëzakonshme që ofron fshati më i famshëm i tij! 😍 #fushestuden #village #NationalPark #Touristattraction #drone #TourGuide #Mountain #hiking #instapic #instatravel #gopro

Liqeni 😊! Periudha më e mrekullueshme për ta shijuar atë! Ishim me fat vitin e kaluar, e shijuam per nje kohe te gjatë, per shkak të verës së lagesht! Shpresojmë të njëjtën gjë kētë vit!

Kanë filluar të shfaqen lulet e para në luginën e fshatit më të famshëm të Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë. 😍#fushestuden #NationalPark #Touristattraction #drone #TourGuide #naturephoto #instapic #instatravel #NationalPark #Touristattraction #drone

Sot për ju sjellim këtë seri fotosh të jashtëzakonshme, që tregon transformimin e luginës së fshatit turistik Fushë Studën. Gjelbërimi dhe mozaiku i formuar nga tokat e puara , të mahninsin me pamjen që krijojnë. Momente të kapura nga një pikë tjetër e lartë në Fushë Studën, e quajtur "Maja e Vorbës" e cila duhet ngjitur patjetër, sepse të ofron këtë pamje! #fushestuden #village #NationalPark #snow #TourGuide #Mountain #hiking #lake #naturephoto #instapic #instatravel #NationalPark #Touristattraction #drone

Një grup gazetarësh gjermanê kanê vizituar fshatin më të famshëm të Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë, duke soditur nga afër resurset eco-turistike te tij!

Qershiat😍🍒

Fushë Studën ju uron të dielë të këndshme, më këtë peisazh të mrekullueshëm nga liqeni! Dhe ju rikujton se nesër do të mbahen festimet e shëngjergjit, ju mirëpresim! #fushestuden #village #NationalPark #Touristattraction #TourGuide #Mountain

Ja si është të ecësh në pyllin e ahut në Fushë Studën, mushkërinë e Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë! Përrallore! 😍💚 #fushestuden #village #TourGuide #naturephoto #instapic #instatravel #NationalPark #Touristattraction #forest

Ky është kontrasti që krijon ndërrimi i stinëve në Fushë Studën! Ndërsa në luginë gjithçka ka filluar të gjelbërojë, në male kemi akoma dëborë! Pamje e jashtëzakonshme! 😍 #fushestuden #village #NationalPark #snow #TourGuide #Mountain #hiking #naturephoto #instapic #instatravel #NationalPark #Touristattraction #drone

Toka të punuara, gjelbërim që po gjallërohet dita ditës, kjo është gjendja e fshatit më të famshëm të Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë pasqyruar në këtë foto realizuar me mjeshteri! 😍 #fushestuden #village #NationalPark #Touristattraction #drone #naturephoto #instapic #instatravel #NationalPark #Touristattraction #drone

Shenja gjelbërimi dhe burime plot me ujë! Tashmë fshati më i famshëm i Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë , është gati për të pritur vizitorë nga e gjithë Shqipëria dhe jo vetëm!

Pamje e plotë e gjërësisë së luginës së fshatit turistik Fushë Studën, edhe atraksionit më të frekuentuar të Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë, liqenit, fotografuar me mjeshteri , që tregojnë zgjimin e jetës bimore pas reshjeve të fundit! #fushestuden #village #NationalPark #Touristattraction #drone #TourGuide #Mountain #hiking #lake #naturephoto #instapic #instatravel #NationalPark #Touristattraction #drone

Po lulëzon! 😍, edhe pak duhet , për të përjetuar një nga gjëndjet më të bukura të fshatit turistik Fushë Studën, i gjelbërt e plot me lule! #fushestuden #village #NationalPark #Touristattraction #TourGuide

👏👏
Aksion pastrimi dhe aktivitet ndergjegjesues ne kuader të ditës ndërkombëtare të tokës!

Melodi😊🔊! Gjendja e disa prej resurseve ujore me te famshme te fshatit turistik Fushë Studën! #fushestuden #village #NationalPark #waters #TourGuide #Mountain #hiking #lake #naturephoto #instapic #instatravel #NationalPark #Touristattraction

😊 kanë celur thana-t!

Pas shiut, po fillon të gjallërohet gjithçka! Qielli në luginën e fshatit më të famshëm të Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë!

Ka qenë një vit relativisht i thatë dhe jo me shumë reshje, shprsojmë që reshjet e muajit prill ta bëjnë luginën e fshatit më të famshëm të Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë, të duket shumë shpejt kështu! 😊

'Guida' e fundit e zhvilluar me dëborë në 'majen e gurit'! 😍 Kemi bërë shumë guida gjatë stinës së dimrit dhe këto pamje do na mungojnë vërtet shumë. 😔
#FusheStuden #Snow #MajaeGurit #TourGuide #Mountin #Hiking #Lake #PhotoNature #NationalPark🏂❄⛄
[Photo credits: Mirjam Huta'] 👌👏✌

Liqeni! 😍

I kulluar, i qetë, i mbushur plot nga shkrirja e debores Ky është liqeni i Fushë Studën miq. Pamje e jashtëzakonshme! #fushestuden #village #NationalPark #snow #TourGuide #Mountain #hiking #lake #Naturephoto #instapic #instatravel #NationalPark #Touristattraction

Debora e shkrirë mbush plot përroin në zemër të pyllit të ahut , në liqenin e Fushë Studën! E ku ka muzikë dhe pamje më relaksuese se sa kjo?! 😍
Sound ON 🔊
[Video Credits: @laurenc.tupi ]
#fushestuden #village #TourGuide #naturephoto #instapic #instatravel #NationalPark #Touristattraction #forest #spring

Perëndimi i diellit në liqenin e Fushë Studën miq! Të jashtëzakonshme këto pamje! 😍🌝🌅🌄

Ja si duket lugina e fshatit turistik Fushë Studën. Pasqyrë e qartë e ndërrimit të stinëve! #fushestuden #village #NationalPark #snow #TourGuide #Mountain #valley #naturephoto #instapic #instatravel #NationalPark #Touristattraction #drone

Liqeni i Fushë Studën, i cili na dhuroi ato pamje mahnitese, kur ishte i ngrire, shkrin tashmë dhe mer këtë pamje , ku pasqyron gjithçka rreth tij, dhe është gati për të pritur me qindra vizitorë , për sezonin pranverë - Verë. #fushestuden #village #TourGuide #naturephoto #instapic #instatravel #NationalPark #Touristattraction #

Dita e verës në Fushë Studën! 😊😊 Gezuar! Verë të mbarë!

Luhatja e temperaturave, e gjen fshatin turistik Fushë Studën, te mbuluar nga dëbora, ne prag te dites se veres! #fushestuden #village #NationalPark #snow #TourGuide #Mountain #Naturephoto #instapic #instatravel #NationalPark #Touristattraction

Lugina e fshatit turistik Fushë Studën, nën pushtetin e dëborës! E jashtëzakonshme kjo pamje! 😍😍 #fushestuden #village #TourGuide #naturephoto #instapic #instatravel #NationalPark #Touristattraction #valley #snow

Shijoni këtë video realizuar me Drone, që tregon edhe njëherë resurset e jashtëzakonshme eco-turistike të fshatit më të famshëm të Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë, Fushë Studën.
[Credits: RednBlack Gaming]

Kur shkelqen dielli mbi dëborë! 😍🌞❄ #fushestuden #village #NationalPark #snow #TourGuide #Mountain #hiking

Hena e plote dhe reflektini i saj ne debore! Jemi ne Fushe Studen miq, fshatin me te famshëm të Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë! 😊🌕
[Photo credits: @laurenc.tupi ]

Burimi natyror i Fushe Studen, Ose Gurra e Sanxhakut, me karakteristika te nje burimi qe nuk shteron kurre, dhe uji ne temperatura shume te uleta. #fushestuden #village #TourGuide #naturephoto #instapic #instatravel #NationalPark

E jashtezakonshme! Kjo eshte pamja qe te ofron ngjitja ne Majen e Gurit. Jo me kot eshte shendrruar ne destinacionin kryesor per sporting e hiking, ne Parkun Kombëtar Shebenik-Jabllanicë dhe jo vetem! 😍😍
[Photo credits: @laurenc.tupi ]

Want your business to be the top-listed Travel Agency in Steblevë?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Videos (show all)

Location

Category

Telephone

Address


Fushë Studën
Steblevë
3412