1001 Albanian Adventures

We live it. You’ll love it.

Mission: To give our tourists the opportunity to know the history and the culture of the places they are visiting!

Through he vineyard! 😍
#winetasting #winelovers #guidedtour #localfood #ruraltourism #roshnikvillage #relax #tourguide #berat #albania #1001albanianadventures

Inside the canyon! #canyon #osumicanyons #tourguide #guidedtour #1001albanianadventures #exploring #discoveralbania

1001 Albanian Adventures

search.google.com

1001 Albanian Adventures on Google

Hiking lover? We got you! :)

search.google.com Hiking and trekking experience in Tomorr mountain! Full of adventure, adrenaline and fun! :)

#wildlife #nature #Green #Fresh #relax #hiking #exploring #guidedtour #tourism #tourguide #1001albanianadventures #albania #visitalbania

#tomorrmountain #hiking #trekking #mountain #nature #guidedtour #wildlife #1001albanianadventures #berat #albania #discoveralbania #visitalbania

#berat #albania #unesco #heritage #tourguide #profesionalguide #culturaltourism #history #castle #2400 #1001albanianadventures #visitberat #visitalbania

#KanioniGradecit #skrapar #explore #aroundBerat #1001albanianadventures #onedaytrip

Pirogoshi cave! #hiking #exploring #pirogoshicave #cave #caveexploring #guidedtour #1001albanianadventures

youtube.com

Fshatrat e Shqipërisë- Zhvillimi i Roshnikut mes bujtinës dhe traditës

Për më shumë vizitoni: http://top-channel.tv/ Subscribe to "Top Channel" on YouTube Channel for NEWS and TV Shows HERE: http://bit.ly/2Y15KwK For more conten...

Inspiring sunrise!! #sunrise #mountain #tonmorrmountain #albania #nofilter #travel #hiking #tourguide #1001albanianadventures

#donkey #donkeytrip #familytrip #whattodoinBerat #adventuretime #tourguide #village #1001albanianadventures #explorewithus @ Berat, Albania

#1001albanianadventures #touroperator #berat #infopoint #visitberat #audioguides

#roshnik #albania #winetasting #kantinaalpeta #winerytour #aroundBerat #1001albanianadventures

#urakasabash*t #oldbridge #history #monument #tourguide #skrapar #1001albanianadventures

#Bogove #waterfall #nature #tourguide #aroundBerat #naturalpool #hiking #1001albanianadventures

#osumicanyons #nature #river #trip #tourguide #waterfall #explore #hiking #swimming #1001albanianadventures @ Kanionet e Osumit Skrapar

#tomor #mountain #hiking #tourguide #trekking #1001albanianadventures #albania #berati

#Bogovë #waterfall #visitberat #hiking #tourguide #1001albanianadventures #wildnature #swimming @ Bogova, Berat, Albania

Spring is here!
#Bogovë #waterfall #visitberat #hiking #tourguide #1001albanianadventures

Artes

I agree!!!

IT TOOK ME A LONG TIME BUT, I'VE FOUND THE BEST COUNTRY IN THE WORLD AND IT MIGHT NOT BE WHAT YOU THINK...
LET ME EXPLAIN 🙃

Share if you agree 🙏

And if you enjoyed this video,find me on Instagram (artes.24): http://bit.ly/artesoninsta 👀 for more frequent positive updates and my learnings in this thing we call life ✨

Thanks to Lena for being part of this video and find her at http://bit.ly/wheretfislena to see the places she discoveres and more 🌸And also check the full video of Lena traveling this beautiful country made by A Gezim Mavric Film 👌

Thanks to my friend http://bit.ly/dronaxhi for his epic drone shots.
Go check his conent⚡️

And THANK YOU for watching❤️

Excited to see how you live your BEST LIFE, while living in the BEST COUNTRY!

youtube.com

Gjurmë Shqiptare - Misteret e një rruge shekullore shqiptare

Dikur në rrugën që lidhte Beratin me Janinën kalonin disa ndër figurat më të njohura të historisë. Po sot çfarë fshihet e ndodh përgjatë saj? Si jetohet? Cil...

Pranverë

turismo.al

L’Albania incanta gli inglesi: “Vogliamo tornarci il più presto possibile”

turismo.al Matthew e Helene lavorano da anni in una delle più grandi agenzie pubblicitarie del Regno Unito. Il loro lavoro di

Instituti i Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit - ISKK

MUZEU VIRTUAL I ISH KAMPIT TË TEPELENËS

Për herë të parë në Shqipëri, një kamp i zhdukur i diktaturës vjen para shqiptarëve i rindërtuar në Grafikën 3D. Instituti i Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit - ISKK, publikoi me 25 shkurt këtë film dhjetë minutësh, ku falë arkitekturës grafike dhe rrëfimeve origjinale të të mbijetuarve, ky produkt risjell fizikisht në kujtesën e të ish dënuarve politikë dramën e atij kampi. Ashtu siç komentohet nga "VOA - Zëri i Amerikës“, “kjo është hera e parë që mjedise të brendshme dhe të jashtme të kampit të Tepelenës shfaqen të rindërtuara në video.” Narrativa e filmit bazohet në përshkrimet e hollësishme gojore të disa prej të mbijetuarve të këtij kampi: Azis Ndreut, Klora Mirakajt, Simon Mirakajt, Kurt Kolës, Lek Pervizit, Vasil Kokalit, Qamil Merlikës. Për riprodhimin vizual me kaq mjeshtëri të pamjeve të kampit, artisti grafik dhe regjisori , i janë referuar skicave të Lek Pervizit. Kurse për të gjitha detajet, ekipi ka punuar në konsulencë të ngushtë e të vazhdueshme me Azis Ndreun.

Ekipi i produksionit:
Luljeta Lleshanaku/skenariste,
Elton Baxhaku/regjisor,
Klit Burda/3D artist,
Royald Elezaj/drejtor fotografie,
Agron Tufa/drejtor i projektit.

Copyright © Instituti i Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit - ISKK

Për më shumë informacione na vizitioni në faqen zyrtare të Institutit : www.iskk.gov.al
gjithashtu edhe në kanalin tonë në youtube: https://www.youtube.com/watch?v=SrahdT2AtXU

#ISKK

youtube.com

Në Berat mbahet Festivali Ndërkombëtar i Folkloreve

ata.gov.al

Berati, në faqet e para të udhërrëfyesit të mirënjohur turistik japonez - ATSH -

http://ata.gov.al/2019/02/07/berati-ne-faqet-e-para-te-udherrefyesit-te-mirenjohur-turistik-japonez/

ata.gov.al ATSH është e vetmja agjenci zyrtare multimediale e lajmeve në Shqipëri. Prezente me lajmet e saj në agjencitë më të mëdha të botës, ATSH ka filluar të funksionojë menjëherë pas Shpalljes së Pavarësisë, më 28/12/1912. ATSH ka marrëdhënie kontraktuale me AFP, DPA, ANSA, HSINHUA, A...

albanianews.it

Turismo, l'Albania sotto la lente di numerosi portali turistici per il 2019

albanianews.it Da Lonely Planet a Booking.com, passando per Traveller Australia e Star2.com: anche per il 2019 l'Albania è tra le principali destinazioni turistiche europee e mondiali.

intoalbania.com

The National Historical Museum of Albania - Into Albania

intoalbania.com Taking you from the Bronze Age, to the Communist era, and everything in-between. Located in Skanderbeg square, at the very heart of Tirana, the National Historical Museum is home to the country’s vast historical and cultural heritage.

Bid Berati

Viti i Ri po afron dhe ne në zonën BID kemi nisur festimet 🤩💃🏽
Në datë #29Dhjetor mirëpresim në #Berat @aleksandergjokaofficial dhe @redon.makashi për të festuar ashtu siç na ka hije 😎🎄🎄🎄🎄🎄
Në orën 19:00 ndezim atmosferën te sheshi “Teodor Muzaka” 🎄
#BeratiMikpritës #BeratiFestiv #ejanëberat

Embassy of Tourism

An UNESCO heritage, Berat 🇦🇱 "the city of a thousand windows" is a living museum. More than 2400 ⏳ years of history and pride. It's Castle 🏰 sits high on a rocky outcrop and serves as a shield to the city. 🦅

See more... www.tourism-albania.com
See more... www.tourism-balkans.com

#dhitëegra #maliitomorit

#osumicanyons #Pirogoshicave #Kasabashibridge #lotoffun #fishbarbecue #1001albanianadventures

Every trip we make has a story to tell.
So does this wonderful English couple , Ian and Kathryn. Their story is so interesting as Ian had visited Albania when he was 23, in 1977 ,during our comunist regime. At that time the tourists were not allowed to visit Albania but their guide had found a way to visit such countries, by camouflaging the tourists as ''Ambasadors of Culture,, so he organised trips to China initially and other dictatorial countries. Ian is a retired professor of geography, while Kathryn is a teacher of history and physical education.
Many thanks for the great experiences you shared! 😉😉😉

#berat #rentabike #biketours

#osumicanyons #fishbarbecue #1001albanianadventures

#Bogovë #waterfall #1001albanianadventures

the reason for such sunny days in October are such people! 😉 these two Spanish engineers, Curro and Horacio, best friends since they were students, made our day much brighter. Many thanks guys! 😉😉

[10/10/18]   one of our very first tours! ! 😍

These are the best days for hiking. ..not very hot, not very cold. ..just great time! 😍😍😍😘

We give colors to your holidays...

Miremengjes nga Berati

Canyoning and exploring Pirogoshi cave. Fantastic day!

Roshnik adventures go on...😍😍

Klaus and his Danish friends have turned into a traditional visiting Albania a few times a year. Wine tasting is fantastic in Alpeta winery in Roshnik! 😍😍

Want your business to be the top-listed Travel Agency in Berat?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Videos (show all)

We give colors to your holidays...
Skrapar Trip with Francois, Hania, Bartosz, Albert & Artenis
Undiscovered Albania,Skrapari
mother nature

Location

Address


Rruga Mihal Komnena, Perballe Hotel Mangalem
Berat
5001

Opening Hours

Monday 08:30 - 18:00
Tuesday 08:30 - 18:00
Wednesday 08:30 - 18:00
Thursday 08:30 - 18:00
Friday 08:30 - 18:00
Saturday 08:30 - 18:00
Sunday 08:30 - 18:00
Other Tourist Information Centers in Berat (show all)
InfoPoint Berat InfoPoint Berat
Rruga Nacionale, Lagjia Mangalem
Berat, +355

Visit Berat Visit Berat
Mangalem
Berat

Tourist Information Center of Berat, Albania

House of Tourists House of Tourists
Bulevardi Republika
Berat, 5001

Get ready to know the culture and hospitality and experience your stay like a time capsule the only Berat can offer . Feel like in your own city with a silent environment and unique architectural style . Welcome to your home !