Visit Berat

Tourist Information Center of Berat, Albania

korrieri.com.al

Berati, qyteti Shqiptar i cili u shpall i dyti si qyteti me i bukur ne bote

korrieri.com.al Gjithmone ju kemi informuar dhe vazhdimisht lexojme mbi qytetet më të bukura në botë, të cilat duhet t’i vizitoni të paktën një herë në jetë. Por ndryshe nga heret e tjera kësaj here sugjerimet tona drejtohen nga Shqipëria jonë e bukur, e më saktë Berati. Gjithmone ju kemi informua...

Nese e doni qytetin te paster, aplikoni ne kete konkurs. Perfshihet gjithe qarku Berat.

If you would like your city clean, apply for this contest.
It applies for the whole region:-)

Doni të dini cilat janë çmimet e konkursit për nismën mjedisore? Janë plot 30 çmime 🙂

🏆300,000 Lek - Çmimi i parë
🥇150,000 Lek -5 çmime të dyta, një në secilën bashki
🥈60,000 lek- Çmimi i tretë (10 projektet e renditura nga 7-16)
🥉25,000 Lek- Çmime te tjera (14 projektet e renditura nga 17-30)

Të gjitha çmimet do të shpërndahen gjatë organizimit të ceremonisë publike në Maj 2020. Fituesit e çmimeve do të informohen para ceremonisë nëpërmjet email-it, të shënuar në formularin e aplikimit.

Bej dicka për vete dhe komunitetin tënd! Apliko tani:
http://www.greenberat.com/apply-now/?lang=sq

FLAG

Situata aktuale e menaxhimit të mbetjeve në Qarkun e Beratit ndikon negativisht në mjedis dhe në shëndetin e njerëzve:

🟢 Hedhja e pakontrolluar e mbetjeve ndot ajrin që thithim, tokën që na ushqen dhe ujin që është baza për të gjithë jetën

🟢 Venddepozitimet e paligjshme dhe të pakontrolluara shkatërrojnë peisazhin dhe ekosistemet e rajonit, rrezikojnë florën dhe faunën dhe dekurajojnë aktivitetin e turizmit

𝘒𝘰𝘩𝘢 𝘱𝘦𝘳 𝘵𝘢 𝘯𝘥𝘳𝘺𝘴𝘩𝘶𝘢𝘳 𝘬𝘦𝘵𝘦 𝘴𝘪𝘵𝘶𝘢𝘵𝘦 𝘦𝘴𝘩𝘵𝘦 𝘵𝘢𝘯𝘪..

Plani Rajonal i Menaxhimit të Integruar të Mbetjeve (PRMM):
☑️http://www.flag-al.org/Berat%20RWMP.pdf

Dhe Raporti Paraprak i Vleresimit Mjedisor
☑️ https://app.box.com/s/z8tovqmk08tukqojofg0fjtigotx7hzf

Bashkia Berat Bashkia Kuçovë - Faqja Zyrtare Bashkia Skrapar Bashkia Poliçan Bashkia Ura Vajgurore
Adzm Berat Embassy of Switzerland in Albania Këshilli i Qarkut Berat

Ura Vajgurore Visit Berat Visit Berat

New plan for waste management in Berat region 👏👏👏

Qytetarët e Qarkut të Beratit kanë privilegjin të jetojnë në një zonë me trashëgimi kulturore si Kalaja e Beratit dhe me shumë bukuri natyrore: Mali i Tomorrit, Mali i Shpiragut, Kanionet e Osumit, lugina, lumenj dhe përrenj që rrjedhin dhe pasurojnë tokën, burimi i jetesës sonë. ⛰🏞

Sidoqoftë, mënyra e deritanishme e depozitimit të mbetjeve po e dëmton ekosistemin natyror të qarkut dhe rrezikon të ardhmen e brezave të ardhshëm. Ndaj nevojitet një planifikim i mirë për të siguruar menaxhimin sa më efektiv, ekonomik dhe të sigurt mjedisor të mbetjeve të ngurta bashkiake. 🧗‍♀️👨‍🦯🚮♻️🗑️

Plani Rajonal i Menaxhimit të Integruar të Mbetjeve (PRMM):
☑️http://www.flag-al.org/Berat%20RWMP.pdf

Dhe Raporti Paraprak i Vleresimit Mjedisor
☑️ https://app.box.com/s/z8tovqmk08tukqojofg0fjtigotx7hzf

Bashkia Berat Bashkia Kuçovë - Faqja Zyrtare - Bashkia Skrapar Bashkia Poliçan Bashkia Ura Vajgurore
Adzm Berat Embassy of Switzerland in Albania Këshilli i Qarkut Berat

Ura Vajgurore Kuçovë, Berat, Albania Visit Berat Visit Berat

Berat among “10 off-the-beaten-track highlights in Europe” by The Guardian.
The prestigious British media “The Guardian” has published an article “10 off-the-beaten-track highlights in Europe” which among these 10 places stays Berat city for its unique architecture, history and culture.
Read original article: http://bit.ly/37o0Yhq

tiranatimes.com

Museum exhibits saved Hebrew saved in Berat

Solomon Museum- located on the main street of the #Berat castle, is devoted to the memory of the Holocaust and especially to the history of the Jewish in the city of Berat, #Albania.
http://www.tiranatimes.com/?p=142205

tiranatimes.com TIRANA, June 13- Every foreign or domestic visitor is surprised by the presence of the “Solomon” museum, opened in May 2018 and resembling a modest souvenir shop. It is located on the main street of the Berat castle and is devoted to the memory of the Holocaust and especially to the history of t

Morning from Berat, UNESCO city
Credits: @Avn_photo

ata.gov.al

Muzetë e Beratit mirëpritën 7082 vizitorë gjatë tetorit | Agjencia Telegrafike Shqiptare

ata.gov.al FlashTurizëm Muzetë e Beratit mirëpritën 7082 vizitorë gjatë tetorit Nga Adela Alla - 11/11/2019 TIRANË, 11 nëntor /ATSH/ – Muzeu Ikonografik “Onufri” dhe Muzeu Etnografik ishin ndër destinacionet e preferuara dhe gjatë muajit tetor për turistët vendas dhe të huaj. Gjatë muajit t...

swedishnomad.com

Berat in Albania: A Beautiful World Heritage city - Swedish Nomad

Berat is one of the most beautiful places to visit in Albania and has some unique architecture styles from various time periods.

swedishnomad.com Want to visit Berat in Albania? It's a beautiful city which is inscribed as a UNESCO World Heritage. Here are my best tips and information.

Good morning from #Berat #Albania 🌞🏘

Berat looking stunning at night.

Photo credit: (c) Ervin Habazaj
Albanian Sky - SkyDrones

ata.gov.al

FOTO/ Studentë gjermanë vizitojnë Beratin: Vlera vërtet unike | Agjencia Telegrafike Shqiptare

German students visiting Berat, World Heritage Site

ata.gov.al FlashTurizëmFOTO/ Studentë gjermanë vizitojnë Beratin: Vlera vërtet unike Nga Adela Alla - 15/08/2019 TIRANË, 15 gusht /ATSH/ – Muzetë e Beratit dhe gjatë këtyre ditëve vijojnë të tërheqin vizitorë të shumtë vendas dhe të huaj. Një grup të rinjsh gjermanë të shoqëruar nga të...

kultplus.com

Berati prej 11 vjetësh një nga thesaret e trashëgimisë kulturore botërore

Data 8 korrik 2008 shënon një datë të veçantë për qytetin e Beratit dhe vlerave që ai përfaqëson. 11 vjet më parë në sesionin e 32 të Komitetit të Trashëgimisë Botërore të mbajtur në Kanada, Berati u regjistrua si sit i Trashëgimisë Botërore.

kultplus.com Berati prej 11 vjetësh një nga thesaret e trashëgimisë kulturore botërore

Berat- the UNESCO city in #Albania that enchants every visitor.

Photo credit: Visit Berat

Good morning from #Berat #Albania

Miremengjes ,fundjave te bukur 🥀🥀🌺💐🌺💐

la-croix.com

Les trésors insoupçonnés de l’Albanie

la-croix.com Ce pays des Balkans qui ouvre grand ses bras aux touristes offre un séduisant mélange d’architectures, et des ambiances méditerranéenne et orientale.

Vizitoni qytetin e magjishem Beratin !

Nje konkurs fotografie eshte i hapur per gjithe ata qe e duan Shqiperine

A photography contest is open for all people who love Albania

Submit your photos at www.tiranaphotofestival.com

Pranohen foto nga Shqipëria: natyrë, kulturë, njerëz, tradita.
Aplikoni në këtë link: https://www.tiranaphotofestival.com/submit-form/
#TiranaPhotoFestival2019

Great news for the museum lovers

Përuruam sot sistemin audioguide në katër gjuhë në muzeun "Onufri".
Turistët do të kenë shansin të zbulojnë muzeun dhe kryeveprat e tij, përmes gjuhëve shqip, italisht, anglisht dhe gjermanisht.

Histori të jashtëzakonshme fshihen pas së kuqes së Onufrit, portreteve dhe alegorive të Çetirëve e simboleve të gdhendura në ikonostasin e rrallë.

easyvoyage.co.uk

Albania is full of wonders, you just have to know where to look

Most travelers to Albania keep #Berat at the top of their list with good reason. #VisitBerat

easyvoyage.co.uk Over the past decade, Albania has earned a reputation among backpackers for friendly locals, cheap accommodation, and incredible sights. But it wonders aren't just for the budget-conscious traveler. Here are the best things to see in 10 Albanian cities.

Osumi canyons #Berat #Albania

Foto: @anxhi_celiku
#visitberat #visitalbania
#albania

#regrann

turismo.al

Berat tra le sette "piccole città" più belle d'Europa

turismo.al Il noto portale asiatico sul turismo, MiceTimes of Asia, ha inserito Berat tra le sette piccole città più belle d'Europa

swedishnomad.com

Berat in Albania: A Beautiful World Heritage city - Swedish Nomad

Berat- one of the most interesting towns in Europe 🏘

swedishnomad.com Want to visit Berat in Albania? It's a beautiful city which is inscribed as a UNESCO World Heritage. Here are my best tips and information.

swedishnomad.com

Berat in Albania: A Beautiful World Heritage city - Swedish Nomad

swedishnomad.com Want to visit Berat in Albania? It's a beautiful city which is inscribed as a UNESCO World Heritage. Here are my best tips and information.

Berat city- aerial view

Berat weaves its own very special magic, and is easily a highlight of visiting Albania.

Video: TopAlbania

Onufri museum #Berat

Foto @kastri_s_adventures

#visitberat #Albania
#unesco #unescoworldheritage

timesofisrael.com

In Albania, a unique Jewish history museum on the brink

A tiny shop in the southern town of Berat tells the remarkable story of the only Nazi-occupied state that had more Jews after WWII than before

timesofisrael.com A tiny shop in the southern town of Berat tells the remarkable story of the only Nazi-occupied state that had more Jews after WWII than before

Mangalem, #Berat

Foto: @erisa_zeneli

#visitberat #visitalbania

Lovely Berat #Albania
FOTO: @xhaferajrozana

#visitBerat #albania

Just amazing #Berat

#Goricabridge
Foto: @edivata105
#Albania

Lovely #Berat and its people

Foto @edivata105

#visitberat #visitalbania

Nje kopesht dhe nje shkolle e re ne fshatin Dushnik dhe Veterrik #Berat, financim i TAP - Shqipëri

#TAP dhe Bashkia Berat përuruan zyrtarisht kopshtin e fshatit #Dushnik dhe shkollën e fshatit #Veterrik. Këto projekte janë pjesë e Investimeve Sociale dhe Mjedisore të TAP në Shqipëri.

Berat city -same place, same love

Foto: @e.photography10
#visitberat
#visitalbania
#albaniaholidays
#unesco

Berat castle #Unesco city
Foto: @cippilithecat
#Albania
#visitalbania
#albaniaholidays

Berat castle from above
Foto: @magicofalbania - - #albania
#visitalbania
#unesco
#visitalbania

Visit-Gjirokastra

Berat and Gjirokastra are inscribed in UNESCO as rare examples of their architectural character #World Heritage Sites

Berat city #visitberat

Reposted from @hotelplan.ch

UNESCO

Parku Kombetar i Malit Tomorr #Berat #Albania
Foto: klodi_extremityride

Paragliding over #Berat city in #Albania- an unique way to see the UNESCO town from the air.
#VisitBerat
📸kend_veshtrimi /Ig

Letters From The Balkans

🇦🇱 Berat, patrimonio Unesco dal 2008, è una delle destinazioni più affascinanti dell'Albania e di tutti i Balcani. L'avete visitata? Vi è piaciuta?

🎈 Il centro storico è diviso in due quartieri, Mangalem, l'area a prevalenza musulmana della città dove si trovano antiche moschee, il museo etnografico e tradizionali abitazioni dell'epoca ottomana, e Gorica, quella cristiana, famosa per le sue chiesette ortodosse, le stradine acciottolate e per ospitare il migliore ristorante della città, Antigoni.

🏰Oltre ai due bei quartieri, Berat possiede anche uno splendido castello, Kala, ancora oggi abitato, dove si trovano chiese, resti di moschee e antiche cisterne, e da cui si ammira una splendida vista sulle montagne circostanti.

A questo link trovate qualche dritta se volete organizzare un weekend in città 👇 www.lettersfromthebalkans.com/2018/04/20/berat-due-giorni-nella-citta-piu-romantica-dalbania/

#berat #albania #balkans #lettersfromthebalkans

Berat city, World Heritage UNESCO

European Union in Albania

Winter Fair in #Berat
***
Panairi Dimëror në Berat

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Shqipëri së bashku me Shtetet Anëtare dhe projektet e financuara nga #BE-ja, sollën atmosferën festive të panaireve dimërore në qytetin e "një e mbi një dritareve", Berat.
Për më shumë ndiqni videon 😀

#PanairiDimërorBE

************
The EU Delegation together with EU Member States Embassies and #EU funded projects, brought the festive atmosphere of winter fairs in the city of "one above another windows" Berat.
Watch the video in case you missed it 😀

#EUWinterFair

Visit Berat's cover photo

Berat city by night- UNESCO site
Credits: we.heart.Berati

#Berat is one of the best cities for #culinary. And this dish here is named "Vienez' after #Wein. It is a meat roll, very tasty. Not sure of its origin, but it used to be cooked in local houses since communism time.

Berat, the city of thousand windows- UNESCO

Berat is one of the most beautiful cities of Albania, part of UNESCO World Heritage. The white city or the city of thousand windows is one of the best heritages, well preserved and most visited in Albania during all the year..

We love this city, and that is why we promote it

Want your business to be the top-listed Travel Agency in Berat?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Videos (show all)

Berat city- aerial view
Drone video of Berat
Wine Festival in #Berat
Berat in motion
Rainy day in #Berat #Albania
Osum River
Time laps

Location

Telephone

Address


Mangalem
Berat
Other Tour Agencies in Berat (show all)
Visit Berat - Albania Visit Berat - Albania
Ish-Kinemaja E Re Bulevardi Republika
Berat, 5000

Tourism Information Office Berat

InfoPoint Berat InfoPoint Berat
Rruga Nacionale, Lagjia Mangalem
Berat, +355

House of Tourists House of Tourists
Bulevardi Republika
Berat, 5001

Get ready to know the culture and hospitality and experience your stay like a time capsule the only Berat can offer . Feel like in your own city with a silent environment and unique architectural style . Welcome to your home !

Makis's Tours in Berat Makis's Tours in Berat
Lagjja Clirim
Berat, 5001

This is a fb page to let peoples know for the different tours I do.I am experienced local tour guide. My key is flexibility. and... no more chara allowed

Κάστρο του Βερατίου Κάστρο του Βερατίου
Kalaja E Beratit
Berat, 9425

Agroni Trans Agroni Trans
Te Axhensia Ne Qender Mbrapa Kinema Republikes
Berat, 00355

Agroni Transport Eshte Nje Nga Agjensite e Reja Ne Transportin e Udhetareve

Berat Castle Berat Castle
Antipatrea
Berat, 16010