Vato Albanian Vacation, Berat Video May 14, 2016, 4:06pm

Videos by Vato Albanian Vacation in Berat. Visit Albania Tour Operator offers first class holidays with the best prices.

Berati

Berati
I konsideruar si qyteti i “Një mbi një dritareve”, qyteti 2400 vjeçar i Beratit është dëshmi e pasurisë dhe e diversitetit të trashëgimisë urbanistike dhe arkitektonike të rajonit të Evropës Juglindore.
Qendra e tij urbane reflekton influenca të traditës së banesave popullore ballkanike, që datojnë kryesisht në shekujt e 18 dhe 19 e.s. Kjo traditë është adaptuar për t’iu përshtatur mënyrës së jetesës së qytetit, me shtëpitë e vendosura në shpate me planimetri kryesisht horizontale dhe që përdorin gjerësisht dritën natyrore.

Në vitin 1961 Berati u shpall zyrtarisht qytet muze. Sot Berati trashëgon 210 objekte muzeale, nga të cilat 150 janë objekte në këmbë. Prej tyre 60 janë monumente të kategorisë së parë dhe të tjerat të kategorisë së dytë.

Midis këtyre vlerave, nga më të spikaturat janë Kështjella, e ndërtuar mbi kodrën shkëmbore në formë trekëndëshi, me perimetër të mureve 1440 m, me 24 kulla e me dy porta. Me themelet e saj ilire, e rindërtuar disa herë në shekujt VI, XIII, XV dhe XIX ajo është sot jo vetëm një nga kështjellat më të mëdha të banuara, por edhe një arkiv i gurtë që ofron varietete stilesh dhe kontributesh të epokave të ndryshme: ilire, romako-bizantine, shqiptare e turke.

Ura me 7 harqe e Goricës, nga një urë druri, në vitin 1780 u ndërtua e gjitha prej guri. Ajo është 129,3 m e gjatë, 5,3 m e gjerë dhe ngrihet 10 m mbi lumin Osum.

Ndërtesat e kultit përfshijnë disa kapitole dhe kolonada dhe dëshmojnë se në Berat kanë ekzistuar kisha paleokristiane të shekujve IV–VI (Shën Todri). Ndër kishat më të bukura të ndërtuara në shekujt XIII-XIV janë : Shën Mari Vllaherna, Shën Triadha dhe Shën Mëhilli. Në Berat ka edhe një numër ndërtesash të fesë islame, me vlera të shquara arkitektonike e artistike. Këto kisha, xhami dhe ndërtesa të tjera urbane, sidomos ansamblet e lagjeve Mangalem, Kalaja dhe Gorica, janë perla të arkitekturës mesjetare.

Kishat e Beratit janë të zbukuruara me piktura të stilit bizantin e pas-bizantin, të krijuara nga artis

Other Vato Albanian Vacation videos

📌A new tour for you in Berat ;) Hiking- Exploring-History👣👣🧗🧗🧗⛪⛪🇦🇱🇦🇱 and sure the best 4k pictures and videos for you 📩Dm for a tour Very lucky today having with us a great photographer follow @nikola_buhali #hiking #tours #berat #albania #4k #culture #trip #nature #naturelover #architecture #history #weekend #holiday #albaniaholiday #visitberat #visitalbania #berat #berati #shqiperia #photography

Check our special tour Gallery www.vato.al #donkey #trip #enjoy #happytime #happiness #friends #friendstime #adventure #adventuretime #laugh #video #travel #travelphotography #travelblogger #traveltheworld #trips #vacances #vacation #holidays #holidayseason #followforfollowback #follow #likeforlikes #likeforfollow #explorer #hike #instagood #photooftheday #photographer #photography

Happy #tourist drinking #raki #tradition #drinks #likeforlikes #followforfollowback #follow #followforfollowback #people #video #tour #citytour #city #oldcity #castle #town #nature #dream #balkan #europe #decouverte #discover #hike #walk #food #foodporn #share #instagram #insta #friends#incredible

Osumi Canyon Tour Hike through the largest canyon of Albania for around 18 km. Pass by big rocks, birds of various species, old bridges, trees, as you discover popular legends about the canyon. Stop to swim in the river and cool off after the hike

Impresions for Our 4 day package in South Albania Very happy to hear that our guests enjoyed the time in Albania They liked architecture , nature and the tradition of our country This package is great for those who wants to explore Albanian Highlights #albania #albaniantours #historic #archaeology #architecture #tours #southalbania #berat #gjirokaster #sarande #vlore #apollonia #destinations #memories #fun #guidedtouralbania #guidedtours #professional #tourguides #exploring #visitberat #visitalbania #holidaysinalbania #albaniatrip #toursalbania

Impresions for Our 4 day package in South Albania Very happy to hear that our guests enjoyed the time in Albania They liked architecture , nature and the tradition of our country This package is great for those who wants to explore Albanian Highlights #albania #albaniantours #historic #archaeology #architecture #tours #southalbania #berat #gjirokaster #sarande #vlore #apollonia #destinations #memories #fun #guidedtouralbania #guidedtours #professional #tourguides #exploring #visitberat #visitalbania #holidaysinalbania #albaniatrip #toursalbania

Our 4x4 tour in Tomorr Mountain! We are very proud to offer this tour to a group of 50 persons A great Driving Adventure through the Holy Mountain We reach an elevation of 2412 Experience a drive to the highest pick of South Albania This tour is a great opportunity for those who want to explore natural sites of South Albania Berat Dm for more info or bookings www.vato.al #tours #tourguideinberat #offroad #offthebeatenpath #driving #mountainrange #mountains #mountain #berat #albania #tour #destinations #hiking #nature #view #summit #topofmountain #adventures #holiday #vacations #packages #travelling #discover

A great day swimming in crystal waters of Osum River Book now an amazing trip to explore the natural beauties of canyon on hiking and swimming Osum canyon is th largest canyon of Albania aprox 25 km long Famous and important area for its natural biodiversity Do #hiking #swimming #walking #discover #destinations #natural #canyon #canyons #riverhiking #river #views #naturalpark #naturelover #adventure #water #rock #mountains #mountainrange #visitalbania #visitberat #albania #berat #tourguides #trip #touroperator #enjoy #holidays #osumcanyon

Swimming and wine tasting trip Book now a tour that will take you in the villages of Berat. Swim in the crystal waters of River and explore the villages. Walk around the valley and see the views This short trip is perfect for the hot days of summer Pass through old bridges and experience the atmosphere Dm for tours trips or packages #trip #river #water #swimming #walking #hiking #swim #villages #trips #trip #tours #explore #walkingtour #walk #nature #winetasting #winery #trip #holidays #visitalbania #visitberat #valley #views

An unforgettable experience in Karavasta Lagoon . Boat trip to explore all lagoon and do bird watching . This area is home of more than 200 species of Birds Numerous of opportunities to do walking ,hiking ; biking , explorations For all of them who loves nature , views,birds ,animals ,wild life , adventures this is the right tour Explore karavasta in a day tour during your Albanian holidays Packages for all groups ages Dm for tours trips packages Travel #trips #trip #travel #exploring #explore #visitalbania #package #holiday #holidays #nature #lagoon #boatrip #hiking #biking #birds #birdwatching #animals #wildlife #travel #boat #fishing #biking #tours #views #destinations #destination #naturelover #wild #natural

Berat Villages Tour Book now A great tour through #lakes #waterfalls #mountain #villages Full of #activities like #hiking #walking #swimming #4x4 drive #ofthebeatenpath #tours #packages every day Starting from #berat #toursinberat #daytrip #explore the amazing #nature

From our last tour 🤗🤗🤗🤗🚣‍♂️🚣‍♀️🏊‍♀️ Do you want to be part ?? Next #expedition in the #lagoon Theere we will do #walking #kayak #kayaking #birdwatching #cycling #naturewalks Walk on the #oldbridge pass through #villages and take the #boat and do a #boattrip to the #islands of #lagoon #swimming in the sea and walk in the unspoiled nature This is #naturreservat as many #birds are there For those who like #nature #naturalpark #sea #adriatic #photography #tours #tour #trip #albania #holidays

A e dini se ka nje fshat Dardhe ne Berat ?? Vizito Dardhen e Beratit e cila ndodhet ne zemer te parkut kombetar Tomorr. Shijo bukurine e Malit te Tomorrit dhe Liqeneve te Dardhes Dm per nje tour aventure @dike_likollari @visit_albania_al A 4x4 #tours #berat #albania #snow #winter #adventure #trip #destinations #visitalbania #mountainlovers #mountains #tomorr #visitberat #nature #hikinglovers #hiking #trip

#boattrip #bateau #traveller #travel #travelstoke #vacances #holidayseason #holidays #welcome #trip #tripadvisor #sea #enjoy #sky #around #followforlike #likeforfollow #likeforlike #liker#quite #place #tourism #tours #tourist#instatag #instafollow#magnifique#destinations#bloggers#sail

A e dini se ka nje fshat Dardhe ne Berat ?? Vizito Dardhen e Beratir e cila ndodhet ne zemer te parkut kombetar Tomorr. Shijo bukurine e Malit te Tomorrit dhe Liqeneve te Dardhes Dm per nje tour aventure @dike_likollari A 4x4 #tours #berat #albania #snow #winter #adventure #trip #destinations #visitalbania #mountainlovers #mountains #tomorr #visitberat #nature #hikinglovers #hiking #trip

Osum Canyon Tour . Dm to experience #big #the #biggest #canyon #river #tree #nature_good #naturephotography #naturelover #travelblogger #travelphotography #travellover #earth #world #vacation #holiday #monday #likeforlikes #likeforlikeback #like4likes #followme #followforlike #followforfollowback #likeforfollow #cloudy #rain

Visit Albania Tour Operator #VATO #weguideyou #travelinalbania #4x4 #offroad

#exploring new #destinations for #2019 Another #canyon in the region . #waters comming from the #mountain A great #canyoning #exploration Surrounded by #parks #trees Great opportunities for #swiming #trekking #hiking #autumn is great season to #Explore this amazing #nature Perfect for #photography #views #food See the #mountain #hills and experience an amazing #adventure

A great tour in #berat #albania Do you want to be part of it Than dm for a tailor made tour in unexplored regions of Berat #swiming #hiking #fishing #mountains #alps #lakes #wild #nature #hikinglovers #naturelovers #destinations #explore #tours #berat #albania #tailormade #visitalbania #visitberat #climb #nature #parks #daytripping #honeymoon #holidays #village

We have more for today Lot of #love and #passion in what we do Here we are in this #amazing #waterfall with #pristine #waters A great #adventure around #berat #albania Feel how is to #jump from the #rock straight to the #coldwater This is the synonym of #heaven Unspoiled #nature one of the best #naturaldestinations of our country Here we #swim and than we will do #hiking and #exploring the area Here you will feel #freedom Forget the problems and #relaxing in the #wildness Its only you and #nature This is for #naturelovers #hikinglovers # adventurelovers Dm for a tour

Dardhe #berat #albania A small #village located in #tomorri #natural #park Numerous #destinations for #hiking #trekking #camping Here we are #exploring the #wildness of this region While we hike #see great #view Hearing the sound of #nature And whats the most important feeling #freedom #breathin #relaxing We #love what we do #visitalbania and let yourself free Experience new #adventures #visitalbania and try our #tours #daytrip in the wild Dm for tours

Its one of our favourite #destinations #bogova A small #village near #berat #albania #spring is a great time to #Hike in this #naturalpark Enjoying the sound of #spring coming from #mountains🗻 And being in the middle of #nature #trees #birds @visit_albania_al After 40 minute #hike we will be at one of the most #beautiful #waterfalls in #albanianalps Come to try this #adventurer #tour If you are a #naturelover this is your #destination Dm for a tour

Its one of our favourite #destinations #bogova A small #village near #berat #albania #spring is a great time to #Hike in this #naturalpark Enjoying the sound of #spring coming from #mountains🗻 And being in the middle of #nature #trees #birds @visit_albania_al After 40 minute #hike we will be at one of the most #beautiful #waterfalls in #albanianalps Come to try this #adventurer #tour If you are a #naturelover this is your #destination Dm for a tour

#adventure #tour in #tomorr #4×4 #drive #ofroad After that we #hike to reach the top. This is known also as the #mountain of #god #bektashi branch believe that this is a #mythic place #nature is great here #visitalbania and #explore it with us Do you need #adrenaline Than take this tour Dm for an #adventurer tour

A great day in one of the best #waterfalls in #albania It was cold to #swim but next time we will do it. The #nature is amazing. #trees #animals #bird and #stream sound makes you feel #peace in your soul. We #hike and #walk to #explore all the #naturalpark Do you want to try it ? Let us do everithing for you. Go far from your daily life. Its great to escape. #visitalbania and come in #berat to try an unique #advenure Let yourself #free and feel the #freedom Remember #1life @reno_totoo

Our #best #hiking #tour in #berat #albania Its #magical #exploring the #mountains #waterfalls #canyons #culture #histoy of this special #region @visit_albania_al Do you hear the sound of #water Its so #relaxing and #peacful Here you feel #freedom and #posivity Stop thinking and start #traveling and doing #adventures See things you never seen before Dm for a #tour around #berat or #albania #visitalbania and #letusguideyou Dm for a tour

Best of #albania For all who are interested to explore #stilloisland and #tongoisland write to us and you will have unforgetable memories. Do you know that 2 small #islands are located in #southalbania just few meters from #greece . There are the best #beaches and #bays of #ionian sea. Surrounded by the amazing #virgin #nature while we #sail with our #boat throug #crystal deep #waters Its so celan and you can see the #undersea Dm for a tour. Dont miss your chanche to go there

An amazing #waterfalls somewhere on #albania Located near #mountains and #canyons It was a great day #explore the great #nature of this area. There we #hike and #climb in #rock and than #walking through #water #river water was like crystal Come and try how is to get lost in #nature and walking through #trees #animals surrounded by the sound of #wind and #water If you are an #naturelover or #hikinglover or #adventurelivers @visit_albania_al than try this #tour Be part of #best #travel #destinations of #albania #visitalbania and dm for a tour

Hiking Tomorr ( Aventure ,Kulinari ,Hiking ,Histori )
Memories from our #adventure #tours in Tomorri Mountan ! Spectacular #nature #views. Feel how is to be #ontop Meet locals and #explore #historic sites Walk through narrow paths of #villages and enjoying the #view of nature Eating the best #food ,sure some special dishes of the village Sleep with locals Unforgetable memories ! Try to #hike #climb #or just walking in the #wild Appart from the real world

Ekspedita #Mali i Tomorrit Ngjitje ne 1800 metra. Eksplorim i zones ku gjenden qindra lloje bimesh , zogjsh. Shoqeruar nga eksperti i pyjores i cili na shpjegon me shume reth zones dhe specieve si : Macja e eger , Deri i eger , Dhia alpine etj Pas 6 oresh kthehemi dhe fleme ne nje nga shtepite e zones. Ushqim tradicionial. Na kontaktoni An amazing #tour in #tomorrimountain near #Berat A full day trip . Hiking #Exploring #Birdwatching Tomorri mountain rich area with hundreds types of trees and #wildanimals like #wildgoat #wildpork #bear #wolf #Feel the #adrenaline After 6h hike a specail #dinner on a #localhouse #Sleep there To #book this #adventuretour in #tomorrimountain #DM Alket Riza Braho Kristi Kace Gjergji Gjoni @aldokalemi @visit_albania_al Joni Kodheli

#visitalbania #travel #naturevideo #tourist #tourism #beautiful

Beautiful :)
snow in August :) "stay with VATO and you will have the world under your own hands"

COBO WINERY
COBO WINERY :)

OLD TOWN OF BERATI
CULTURE TOUR "OLD PART OF THE TOWN OF BERATI" se shpejti gati per te gjithe turistat, ne ekranin e TV tone :)

adventur tour :)
Video-klipi "ADVENTUR TOUR" WATERFALL OF BOGOVA AND THE CANYON OF OSUMI RIVER" i cili do te jete gati sot mbasdite, per te gjithe turistat ne ekranin e TV tone :)

Promovimi i Beratit Nga CyclingAbout.com . The Places You Should Go: Berat, Albania (Poem)

Berati
Berati I konsideruar si qyteti i “Një mbi një dritareve”, qyteti 2400 vjeçar i Beratit është dëshmi e pasurisë dhe e diversitetit të trashëgimisë urbanistike dhe arkitektonike të rajonit të Evropës Juglindore. Qendra e tij urbane reflekton influenca të traditës së banesave popullore ballkanike, që datojnë kryesisht në shekujt e 18 dhe 19 e.s. Kjo traditë është adaptuar për t’iu përshtatur mënyrës së jetesës së qytetit, me shtëpitë e vendosura në shpate me planimetri kryesisht horizontale dhe që përdorin gjerësisht dritën natyrore. Në vitin 1961 Berati u shpall zyrtarisht qytet muze. Sot Berati trashëgon 210 objekte muzeale, nga të cilat 150 janë objekte në këmbë. Prej tyre 60 janë monumente të kategorisë së parë dhe të tjerat të kategorisë së dytë. Midis këtyre vlerave, nga më të spikaturat janë Kështjella, e ndërtuar mbi kodrën shkëmbore në formë trekëndëshi, me perimetër të mureve 1440 m, me 24 kulla e me dy porta. Me themelet e saj ilire, e rindërtuar disa herë në shekujt VI, XIII, XV dhe XIX ajo është sot jo vetëm një nga kështjellat më të mëdha të banuara, por edhe një arkiv i gurtë që ofron varietete stilesh dhe kontributesh të epokave të ndryshme: ilire, romako-bizantine, shqiptare e turke. Ura me 7 harqe e Goricës, nga një urë druri, në vitin 1780 u ndërtua e gjitha prej guri. Ajo është 129,3 m e gjatë, 5,3 m e gjerë dhe ngrihet 10 m mbi lumin Osum. Ndërtesat e kultit përfshijnë disa kapitole dhe kolonada dhe dëshmojnë se në Berat kanë ekzistuar kisha paleokristiane të shekujve IV–VI (Shën Todri). Ndër kishat më të bukura të ndërtuara në shekujt XIII-XIV janë : Shën Mari Vllaherna, Shën Triadha dhe Shën Mëhilli. Në Berat ka edhe një numër ndërtesash të fesë islame, me vlera të shquara arkitektonike e artistike. Këto kisha, xhami dhe ndërtesa të tjera urbane, sidomos ansamblet e lagjeve Mangalem, Kalaja dhe Gorica, janë perla të arkitekturës mesjetare. Kishat e Beratit janë të zbukuruara me piktura të stilit bizantin e pas-bizantin, të krijuara nga artis

Ujevara e sotires: Nje kenge per qejfin tone
Super Tour Sotira Waterfall tour ! Lets make a new adventure ! Type of Tour : Hiking Duration 7 Hours Turi ne Ujevaren e sotires ! Behuni gati per nje aventure ! Description of tour We start from berat and we drive straight to the Tomrri mt . During the drive we will be accompanied by wonderful view of Tomorri mt and from the nice nature .We will past throw 2 old villages Tomorri and Karkanjoz Village. Why not a stop here and try some traditional Raki.After 1 hour drive we stop drive and start marching to the waterfall . We will hike about 2 hours to reach the most beautiful waterfall of Albania .Among the way we will see the beauty nature and lot of caves. Our guide will talk about the legends of this mountain wich is also called the holy mountain. Pershkrimi i turit Nisja me makina nga Berati . Nisemi drejt malit te Tomorrit. Rruges duke ngare na shoqeron gjate gjithe kohes pamja maramendese e parkut nacional te Tomorrit.Gjate ngarjes do kalojme permes 2 fshatrave Karkanjoz dhe Tomorr.Te dy fshatra te vjeter dhe me shume histori.Nje ndalese e vogel ne fshat ,pse jo dhe nje raki nga banoret vendas. Ndalojme makinat ne fshatin Tomorr dhe nisim marshimin drejt Ujevares se Sotires . Rruges na shoqeron pamja fantastike e perrenjeve ,pemeve dhe madheshtia e malit te Tomorrit.Nje numer i konsiderueshem shpellash jane ne kete mal te cilat mund te vizitohen sipas deshires.Marshimi deri tek ujevara zgjat reth 2 ore vajtje dhe 2 ore per kthimin Warning : You have to wear sportive clothes and shoes ,water and please bring a smile with you Kujdes :Per turin eshte e detyrueshme te keni veshje sportive dhe nje buzeqeshje me vete For more info : +355696898232 or Inbox Per me shume info +355696898232 ose inbox See you !!!

About   Privacy   Login